| Manufacturer Name | ACME ELECTRIC |
| MfgPartNo | TP530193S |
| ANFC Taps | 2 |
| Additional Information | Applicable Standard NEMA ST-20, NEC, ANSI; Enclosure Material Stainless Steel; Number of Windings 4 |
| Application | Indoor/Outdoor, Industrial and Commercial |
| Approval | UL, CSA |
| BNFC Taps | 4 |
| Base Price | 0.0000 |
| CSA Standard | C22.2 No. 47 |
| Catalog Number | TP530193S |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 39131 |
| Commodity Description | Single Phase Energy Efficient Dry Type Transformers 600v Or Less |
| Construction | Ventilated;Enclosed in Ventilated |
| Cooling | Air Cooled/Dry |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 2063 |
| Description Long | Low Voltage Distribution Transformer - Single Phase, 240X480 - 120/240V, 37.5kVA |
| Description Short | Low Voltage Distribution Transformer - Single Phase, 240X480 - 120/240V, 37.5kVA |
| Directory | CIS |
| Efficiency | 98.22 PCT |
| Electrostatic Shield | Shielded |
| Enclosure | NEMA 2 Steel;NEMA 3R |
| FEATURES Bullets | Electrostatic shield for enhanced protection;Optional weather shield - WSA1;Quiet operation with sound levels below NEMA standards |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Construction | Ventilated |
| FV Electrostatic Shield | Shielded |
| FV KVA | 37.5 |
| FV Max Temperature Rise | 150 Degrees Celsius |
| FV Secondary Voltage | 120/240 V |
| FV Winding Material | AL |
| Families | 2063 |
| Family Description | Single Phase Energy Efficient Dry Type Transformers 600v Or Less |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Frequency Rating Maximum | 60 Hz |
| Frequency Rating Minimum | 60 Hz |
| Fuse Rating | Primary: 200 AMP For 240 V, 100 AMP For 480 V, Secondary: 400 AMP For 120 V |
| Height | 25.5 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | TFMR 1PH 37.5KVA 240X480-120/240;37.5KVA DIST TFMR |
| Item Number | 20150 |
| KVA | 37.5 |
| Length | 19.37 in |
| Long Description | DISTRIBUTION TRANSFORMER, 24.39 INCH W X 19.37 INCH D X 25.5 INCH H SIZE; 60 HZ FREQUENCY RATING; 1 PHASE(S); UL, CSA APPROVAL; INDOOR/OUTDOOR, INDUSTRIAL AND COMMERCIAL APPLICATION; WALL MOUNTING; NEMA 3R ENCLOSURE; ENCLOSED IN VENTILATED CONSTRUCTION |
| MSDS Form Number | * |
| Max Temperature Rise | 150 Degrees Celsius |
| Model | TP53 |
| Mounting | Floor;Wall |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 1 |
| Pallet Quantity | 1 |
| Power Rating | 37.5 KVA |
| Primary Voltage | 240 X 480 V;240 x 480 V |
| Product Category | Dry Type Distribution Transformer |
| Product Description | 37.5KVA DIST TFMR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Low Voltage Distribution Transformer - Single Phase, 240X480 - 120/240V, 37.5kVA |
| Product Type | Dry Type Distribution Transformer |
| ProductLine | ACME |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Size | 24.39 Inch W x 19.37 Inch D x 25.5 Inch H |
| Special Features | Ventilated core and coil; Extra large wiring compartment for easier installation and cooler case temperatures; NEMA standard bus bar terminals, no special tools needed to make clearly marked connections, tap changing easily accomplished with jumpers; Aluminum windings for increased insulation life, cooler operation, lower losses; Noise and vibration isolating pads standard to assure quiet operation; Large permanently legible nameplates on front; Single phase units can be banked for 3 phase service; All units have ground studs for use with non-metallic conduit; Regulation: 3.65 PCT at 100 PCT PF; No load losses: 145 WTT; Full load load: 821 WTT; Energy efficient; 10-year limited warranty |
| Standard | UL 1561, UL File Number E12547V3, UL Control Number 542B, UL Insulation Number C3222, CSA Certified, NEC Class 1, Division 2, NEC 501-2 (b),TP-1 Compliant OSHA Compliant, ANSI, IEEE |
| Taps | (2) +2.5 Percent x (4) -2.5 Percent |
| Taps Steps | 2.5% | |
| Temperature Rise | 150 Deg C |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC | 04750320150 |
| Vendor Name | HUBBELL ACME ELECTRIC |
| Vendor Number | 047503 |
| Vendor Short Name | ACME |
| Width | 24.39 in |
| Winding Type | Aluminum |