| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 176081 |
| ANSI Code | S62 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Application Outdoor |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 176081 |
| Circuit Type | HX-HPF |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Magnetic Ballast, Dry Film Capacitor |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Frequency Rating | 60 Hertz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 0.85/0.51/0.43/0.39 Amp |
| Input Power | 96 Watt |
| Input Voltage | 120/208/240/277 Volt AC |
| InvoiceDescription | HPS BAL 70W S62 QUAD KIT;1-70W QUAD HPS BAL |
| Item Number | 79711 |
| LAMP WATTAGE | 70 Watt |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Long Description | HID BALLAST KIT, 3.9 INCH LENGTH X 2.9 INCH WIDTH X 2.8 INCH HEIGHT SIZE; 60 HERTZ FREQUENCY RATING; MAGNETIC BALLAST, DRY FILM CAPACITOR CONTENTS; UL, CSA APPROVAL; HIGH PRESSURE SODIUM LAMP TYPE; 70 WATT LAMP WATTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 71A |
| Noun | * |
| Product Description | 1-70W QUAD HPS BAL |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Size | 3.9 Inch Length x 2.9 Inch Width x 2.8 Inch Height |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108779711 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |