| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 191866 |
| ANSI Code | M57/H39 (175 W)/M107 (150 W) |
| Additional Information | Core Size 3 Inch x 4 Inch |
| Approval | UL 1029, CSA 22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 191866 |
| Circuit Type | Constant Wattage Autotransformer |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Magnetic Ballast, Dry Film Capacitor |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 1.8/0.8/0.7 Ampere |
| Input Power | 213 W |
| Input Voltage | 120/277/347 V |
| InvoiceDescription | MH BAL 175W M57 120/277/347V KIT;175MH 120/277/347 |
| Item Number | 09654 |
| LAMP WATTAGE | 150/175 W |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Long Description | HID BALLAST KIT, 3.9 INCH L X 4.02 INCH W X 2.8 INCH H SIZE; -20 DEG F MIN. STARTING TEMPERATURE; 60 HZ FREQUENCY RATING; MAGNETIC BALLAST, DRY FILM CAPACITOR CONTENTS; UL 1029, CSA 22.2 APPROVAL; METAL HALIDE LAMP TYPE; 150/175 W LAMP WATTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Minimum Starting Temperature | -20 Deg F |
| Model | 71A |
| Noun | * |
| Product Description | 175MH 120/277/347 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Size | 3.9 Inch L x 4.02 Inch W x 2.8 Inch H |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108709654 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |