| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 191874 |
| ANSI Code | M58 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Voltage Rating 315 V (Open Circuit), 400 V (Capacitor); Input Current Rating 2.1/0.9/0.75 Ampere (Open Circuit), 2.2/1/0.8 Ampere (Starting), 1.9 to 2.7/0.8 to 1.2/0.65 to 1 Ampere (Short Circuit); Secondary Short Circuit Current Rating 2. |
| Ballast Type | Magnetic HID |
| Base Price | 0.0000 |
| Capacitor Type | Dry Film |
| Catalog Number | 191874 |
| Circuit Type | CWA |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Capacitor |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | MH BAL 250W M58 120/277/347V KIT;250MH 120/277/347 |
| Item Number | 09823 |
| LAMP WATTAGE | 250 W |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Long Description | HID BALLAST KIT, TRI-TAP TYPE; CAPACITOR CONTENTS; 120/277/347 V VOLTAGE RATING; MAGNETIC HID BALLAST TYPE; METAL HALIDE LAMP TYPE; 250 W LAMP WATTAGE; CWA CIRCUIT TYPE; M58 ANSI CODE; DRY FILM CAPACITOR TYPE; ROHS COMPLIANT |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Product Description | 250MH 120/277/347 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Type | Tri-Tap |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108709823 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |
| Voltage Rating | 120/277/347 V |