| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 192013 |
| ANSI Code | S51/M169 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Input Current Rating 3.8/1.7/1.32 Amp; Input Power Rating 464 Watt; Approval UL, CSA |
| Ballast Type | Core and Coil |
| Base Price | 0.0000 |
| Capacitor Type | Dry Film |
| Catalog Number | 192013 |
| Circuit Type | Constant Wattage Autotransformer |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Ballast, Capacitor, Igniter, Mounting Hardware, Lamp |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Ignitor Type | Pre-Wired |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HPS BAL 400W S51 120/277/347V KIT;HPS BAL 400W TRI |
| Item Number | 03431 |
| LAMP WATTAGE | 250 Watt |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Long Description | HID BALLAST KIT, 3-TAP TYPE; BALLAST, CAPACITOR, IGNITER, MOUNTING HARDWARE, LAMP CONTENTS; 120/277/347 VOLT VOLTAGE RATING; CORE AND COIL BALLAST TYPE; HIGH PRESSURE SODIUM LAMP TYPE; 250 WATT LAMP WATTAGE; CONSTANT WATTAGE AUTOTRANSFORMER CIRCUIT TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 71A |
| Noun | * |
| Product Description | HPS BAL 400W TRI |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Type | 3-Tap |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108703431 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |
| Voltage Rating | 120/277/347 Volt |