| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 192039 |
| ANSI Code | S52 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Voltage Rating 435 V (Open Circuit), 525 V (Capacitor); Input Current Rating 3.7/1.4/1.1 Ampere (Open Circuit), 6.4/2.8/2.2 Ampere (Starting), 6.9 to 10.4/3 to 4.6/2.5 to 3.7 Ampere (Short Circuit); Secondary Short Circuit Current Rating 6 |
| Ballast Type | Magnetic HID |
| Base Price | 0.0000 |
| Capacitor Type | Oil Filled |
| Catalog Number | 192039 |
| Circuit Type | CWA |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Capacitor |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HPS BAL 1000W S52 120/277/347V KIT;1000HPS 120/277/347 |
| Item Number | 03748 |
| LAMP WATTAGE | 1000 W |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Long Description | HID BALLAST KIT, TRI-TAP TYPE; CAPACITOR CONTENTS; 120/277/347 V VOLTAGE RATING; MAGNETIC HID BALLAST TYPE; HIGH PRESSURE SODIUM LAMP TYPE; 1000 W LAMP WATTAGE; CWA CIRCUIT TYPE; S52 ANSI CODE; OIL FILLED CAPACITOR TYPE; ROHS COMPLIANT |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Product Description | 1000HPS 120/277/347 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Type | Tri-Tap |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108703748 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |
| Voltage Rating | 120/277/347 V |