| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 193029 |
| ANSI Code | M57/M107 (Philips All Start) |
| Additional Information | RoHS Compliant; Core Size 3 Inch x 4 Inch; Ballast Factor 1; Power Factor 0.9; Temperature Rating 105 Deg C (Capacitor); Application Outdoor |
| Approval | UL 1029, CSA 22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 193029 |
| Circuit Type | Constant Wattage Autotransformer |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Magnetic Ballast, Dry Film Capacitor |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Frequency Rating | 60 Hertz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 0.5 Amp |
| Input Power | 210 Watt |
| Input Voltage | 480 Volt AC |
| InvoiceDescription | MH BAL 175W M57 480V KIT;175W 480V MH BAL KT |
| Item Number | 09644 |
| LAMP WATTAGE | 150/175 Watt |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Long Description | HID BALLAST KIT, 3.9 INCH LENGTH X 4 INCH WIDTH X 2.8 INCH HEIGHT SIZE; -20 DEG F MIN. STARTING TEMPERATURE; 60 HERTZ FREQUENCY RATING; MAGNETIC BALLAST, DRY FILM CAPACITOR CONTENTS; UL 1029, CSA 22.2 APPROVAL; METAL HALIDE LAMP TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Minimum Starting Temperature | -20 Deg F |
| Model | 71A |
| Noun | * |
| Product Description | 175W 480V MH BAL KT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Size | 3.9 Inch Length x 4 Inch Width x 2.8 Inch Height |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108709644 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |