| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 193094 |
| ANSI Code | M58/C184 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Core Size 4-1/4 Inch x 4-3/4 Inch; Ballast Factor 1; Power Factor 0.9; Constant Wattage Deviation 10 Percent; Number of Lamps 1; Temperature Rating 105 Deg C (Capacitor); Application High Bay Retail, Manufacturing, Gymnasium, Warehouse, Pa |
| Approval | UL 1029, CSA 22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 193094 |
| Circuit Type | Constant Wattage Autotransformer |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Magnetic HID Ballast, Dry Film Capacitor |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Frequency Rating | 60 Hertz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 2.5/1.4/1.3/1.1 Amp |
| Input Power | 298 Watt |
| Input Voltage | 120/208/240/277 Volt |
| InvoiceDescription | MH BAL 250W M58 QUAD KIT;250W QUAD MH BAL KT |
| Item Number | 09645 |
| LAMP WATTAGE | 250 Watt |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Long Description | HID BALLAST KIT, 4.8 INCH LENGTH X 3.15 INCH WIDTH X 4.3 INCH HEIGHT SIZE; -20 DEG F MIN. STARTING TEMPERATURE; 60 HERTZ FREQUENCY RATING; MAGNETIC HID BALLAST, DRY FILM CAPACITOR CONTENTS; UL 1029, CSA 22.2 APPROVAL; METAL HALIDE LAMP TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Minimum Starting Temperature | -20 Deg F |
| Model | 71A |
| Noun | * |
| Product Description | 250W QUAD MH BAL KT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Size | 4.8 Inch Length x 3.15 Inch Width x 4.3 Inch Height |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108709645 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |