| Manufacturer Name | ADVANCE / SIGNIFY ELECTRONICS |
| MfgPartNo | 514794 |
| ANSI Code | M98/M143 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Core Size 3 Inch x 4 Inch; Ballast Factor 1; Power Factor 0.9; Fuse Current 4 Amp at 120 Volt, 3 Amp at 208 Volt, 2 Amp at 240/277 Volt; Open Circuit Voltage Rating 255 Volt; Insulation Class H; Capacitance 8 Microfarad; Wire Strip Length |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 514794 |
| Circuit Type | HX-HPF |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Coil and Core |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Frequency Rating | 60 Hertz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 1.66/0.97/0.83/0.73 Amp (Open Circuit), 0.71/0.41/0.4/0.3 Amp (Starting), 0.65 to 0.98/0.4 to 0.6/0.32 to 0.49/0.29 to 0.44 Amp (Short Circuit) |
| Input Power | 92 Watt |
| Input Voltage | 120/208/240/277 Volt AC |
| InvoiceDescription | MH BAL 70W M98/143 QUAD KIT;70W QUAD MH BALLAST |
| Item Number | 05072 |
| LAMP WATTAGE | 70 Watt |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Long Description | HID BALLAST KIT, 3.9 INCH LENGTH X 2.88 INCH WIDTH X 2.8 INCH HEIGHT SIZE; 60 HERTZ FREQUENCY RATING; COIL AND CORE CONTENTS; UL, CSA APPROVAL; METAL HALIDE LAMP TYPE; 70 WATT LAMP WATTAGE; 120/208/240/277 VOLT AC INPUT VOLTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 71A |
| Noun | * |
| Product Description | 70W QUAD MH BALLAST |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | ADV |
| Size | 3.9 Inch Length x 2.88 Inch Width x 2.8 Inch Height |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 78108705072 |
| Vendor Name | SIGNIFY ELECTRONICS |
| Vendor Number | 781087 |
| Vendor Short Name | SIG |