| Manufacturer Name | APPLETON ELECTRIC CO. |
| MfgPartNo | BL100A |
| Additional Information | Used On IMC/Rigid Conduit; Application Commercial/Industrial; Applicable Standard NEC/CEC, NEMA FB-1 |
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| Approval | UL 514B, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | BL100A |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 22200 |
| Commodity Description | Rigid Aluminum Conduit Fittings |
| CountryOfOrigin | IN |
| DDCATEGORY | 122 |
| Diameter | 1.69 Inch |
| Directory | CIS |
| Families | 122 |
| Family Description | Rigid Aluminum Conduit Fittings |
| Finish | Aluminum |
| Height | 0.19 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1 IN LKNT ALUM;ALUMINUM LOCKNUT |
| Item Number | 70457 |
| Long Description | RIGID CONDUIT LOCK NUT, ALUMINUM MATERIAL; THREADED INSTALLATION; UL 514B, CSA C22.2 APPROVAL; 1.69 INCH DIAMETER; 0.19 INCH THICKNESS; 1 INCH TRADE SIZE; USED ON IMC/RIGID CONDUIT; APPLICATION COMMERCIAL/INDUSTRIAL; APPLICABLE STANDARD NEC/CEC, NEMA FB-1 |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum |
| Material Of Construction | Aluminum |
| Noun | * |
| Nut Type | Locknut |
| Product Description | ALUMINUM LOCKNUT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locknuts |
| ProductLine | APP |
| Size | 1 |
| Special Features | Used To Secure An Ordinary Nut From Working Loose By Locking, Itself When Screwed Down Tight |
| Standard | UL 514B, UL File Number E14814, CSA C22.2 No. 18.3, CSA Certified 065178, NEMA FB-1 |
| Thickness | 0.19 Inch |
| Thread Size | 1 in |
| Trade Size | 1 Inch |
| Type | Locknut |
| UNSPSC | 31161716 |
| UPC | 78138170457 |
| Vendor Name | APPLETON ELECTRIC COMPANY |
| Vendor Number | 781381 |
| Vendor Short Name | APP |
| Width | 1.69 in |