| Manufacturer Name | APPLETON ELECTRIC CO. |
| MfgPartNo | BLB125-A |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Wire Size (3) 1/0 AWG; Capacity 48 Cubic Inch; Enclosure Rating Class I Div 2; Application Commercial/Industrial, Hazardous Location; Applicable Standard NEC 6X/CEC, NEMA FB-1 |
| Application | For Use With Rigid Metal Conduit And IMC |
| Approval | UL 514B, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Unilets[R] |
| Catalog Number | BLB125-A |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| Connection | Tapered Female Threaded |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat |
| Height | 4-3/4 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 1-1/4;1-1/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1 1/4 MOGUL UNILET TYPE LB;1-1/4 ALUM COND BODY |
| Item Number | 74327 |
| Length | 9.69 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY AND COVER, EPOXY POWDER COATED COPPER-FREE ALUMINUM (BODY), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 9.69 INCH LENGTH X 2.38 INCH WIDTH X 4.75 INCH HEIGHT SIZE; IMC/THREADED RIGID METAL CONDUIT USED ON; 1-1/4 INCH HUB SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Coated Copper-Free Aluminum (Body), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Aluminum |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1-1/4 ALUM COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | APP |
| Size | 9.69 Inch Length x 2.38 Inch Width x 4.75 Inch Height |
| Special Features | Accurately tapped, tapered threads for tight, rigid joints and ground continuity;Bending space requirement: These moguls also meet the NEC 314.28(A)(2) exception requirement spelled out in NEC 312.6(A) table;Covers have captive stainless steel screws to speed installation, prevent freezing of screws;Exclusive built-in rollers facilitate cable pulling;Furnished with rollers for easier cable pulling;Larger body size facilitates pulling of large and heavy conductors;Length Requirement: distance between centerline of each hub bushing (conduit stop) exceeds six times the trade diameter of the conduit per NEC 314.28(A)(2);Smooth, rounded integral bushing in each hub protects conductor insulation;Specially designed raised cast covers provide additional wiring area;Wiring capacity: 48 CU-IN |
| Standard | UL 514B, UL File Number E2527, CSA C22.2 No. 18.3, CSA 065183, NEMA FB-1 |
| Type | Type LB NEC 6X Conduit Outlet Body With Assembled Cover And Gasket |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78138174327 |
| Used On | IMC/Threaded Rigid Metal Conduit |
| Vendor Name | APPLETON ELECTRIC COMPANY |
| Vendor Number | 781381 |
| Vendor Short Name | APP |
| Width | 2.38 in |