| Manufacturer Name | APPLETON ELECTRIC CO. |
| MfgPartNo | ELBY50A |
| Additional Information | Constructional Feature Explosionproof/Dust Ignitionproof; Enclosure Rating Class I Div 1 and 2 Group C D, Class II Div 1 and 2 Group E F G, Class III; Used On Threaded Metal Conduit; Application Hazardous Location; Applicable Standard NEC/CEC |
| Application | For Use With Metal Conduit |
| Approval | UL 886/1203, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Bend Angle | 90 Degree |
| Brand Name | Unilets[R] |
| Catalog Number | ELBY50A |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 22200 |
| Commodity Description | Rigid Aluminum Conduit Fittings |
| Connection | Female Threaded |
| Connection Type | Tapered Threaded Female |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 122 |
| Depth | 2-3/4 in |
| Directory | CIS |
| Families | 122 |
| Family Description | Rigid Aluminum Conduit Fittings |
| Finish | Epoxy Powder Coat;Epoxy Powder Coated |
| Flexibility | EMT |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 1/2 CAPPED ELBOW;1/2 90D CAPPED ELL |
| Item Number | 62196 |
| Long Description | CONDUIT CAPPED ELBOW, CAPPED TYPE; ALUMINUM MATERIAL; EPOXY POWDER COATED FINISH; TAPERED THREADED FEMALE CONNECTION TYPE; UL 886/1203, CSA C22.2 APPROVAL; 1/2 INCH TRADE SIZE; 90 DEGREE BEND ANGLE; UNILETS[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum |
| Material Quality | Aluminum |
| Model | ELBY |
| Noun | * |
| Product Description | 1/2 90D CAPPED ELL |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit elbow |
| ProductLine | APP |
| Special Features | Easily removable covers;Explosion-proof, dust-ignition-proof;Makes 90 DEG bend in conduit runs;Permits easy access to pulling conductors;Serves as pulling fitting |
| Standard | Class II, Division 1 And 2, Groups E, F, G Class III;UL 886, UL File Number E10444, CSA C22.2 No. 30, CSA 065181, UL Listed For Class 1, Division 1 And 2, Groups C, D |
| Trade Size | 1/2;1/2 Inch |
| Type | ELBY Series 90 DEG Capped Elbow;Capped |
| UNSPSC | 39131717 |
| UPC | 78138162196 |
| Vendor Name | APPLETON ELECTRIC COMPANY |
| Vendor Number | 781381 |
| Vendor Short Name | APP |