| Manufacturer Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| MfgPartNo | CUP-2 |
| Additional Information | Thread Size 14 TPI; Plug Length 19/32 Inch |
| Application | To close up a taped hole or hub. |
| Approval | UL 886, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| CSA File Number | LR11716 |
| Catalog Number | CUP-2 |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 22200 |
| Commodity Description | Rigid Aluminum Conduit Fittings |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 122 |
| Description Long | "3/4"" Aluminum, Threaded Insert Plug" |
| Description Short | "3/4"" Aluminum, Threaded Insert Plug" |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Threaded hubs (NPT);To close up a tapped hole or hub |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Finish Type | Natural |
| FV Hazardous Rating S | Class I, Div. 1 and 2;Class I, Zones 1 and 2;Class II, Div. 1 and 2;Class III, Div. 1 and 2 |
| FV Product Family | Fittings |
| Families | 122 |
| Family Description | Rigid Aluminum Conduit Fittings |
| Finish | Untreated |
| Gross Weight With Packaging | 0.04 |
| Hazardous Rating S | Class I, Divisions 1 & 2, Groups A, B, C, D;Class I, Zones 1 & 2, Groups IIC, IIB, IIA;Class II, Divisions 1 & 2, Groups E, F, G;Class III, Divisions 1 & 2 |
| Height | 2 in |
| Hub Size | "3/4""" |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | "PLUG AL CLOSE UP 3/4""";3/4 RECESSED HEAD PLUG |
| Item Number | 09002 |
| Length | 1 in |
| Long Description | CONDUIT PLUG, RECESSED, CLOSE UP TYPE; NATURAL FINISHED COPPER FREE ALUMINUM MATERIAL; CONDUIT FITTING USED ON; UL 886, CSA C22.2 APPROVAL; 3/4 INCH TRADE SIZE; THREAD SIZE 14 TPI; PLUG LENGTH 19/32 INCH; CUP MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Natural Finished Copper Free Aluminum |
| Material Quality | Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) |
| Model | CUP |
| Noun | * |
| Product Description | 3/4 RECESSED HEAD PLUG |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | "CUP-2 - 3/4"" Aluminum, Threaded Insert Plug" |
| ProductLine | KLRK |
| Series | CUP |
| Special Features | Threaded hubs (NPT). |
| Standard | UL, CSA |
| Trade Size | 3/4 Inch |
| Type | Recessed Plug;Recessed, Close Up |
| UL File Number | E10514 |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78393609002 |
| Used On | Conduit Fitting |
| Vendor Name | KILLARK ELECTRIC MANUFACTURING CO. |
| Vendor Number | 783936 |
| Vendor Short Name | KLRK |
| Width | 2 in |