| Manufacturer Name | APPLETON ELECTRIC CO. |
| MfgPartNo | KPSP25125MT |
| Additional Information | Current Rating 2.3/1.4/1.2/1 Amp; Ambient Temperature Rating 104 to 149 Deg F; Applicable Standard NEC/CEC, ANSI |
| Ambient Temperature Range | 55 DEG C |
| Amperage Rating | 0.85 AMP Starting, 1.1 AMP Operating At 277 V |
| Application | For Use In Marine And Wet Locations, Areas Where Flammable Gases And Vapors Or Combustible Dusts Are Present Under Conditions Defined By The National Electrical Code , Non-Hazardous Locations Where Severe Weather Conditions, Excessive Moisture, Dirt, Dust Or Corrosive Atmospheres Are Encountered, Pulp And Paper Mills, Processing Plants, Chemical Plants, Oil Refineries, Foundries, Manufacturing Plants, Storage Areas, Marine Applications;Marine/Hazardous/Wet Location, Industrial, Chemical Processing, Pulp and Paper Mill, Processing/Chemical/Manufacturing Plant, Oil Refinery, Foundry, Storage Area, Waste and Sewage Treatment |
| Approval | UL 844/1598, UL (Canada and US), CSA C22.2 |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277 Volt AC 60 Hertz |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (C.W.A);Multi-Tap, Super Constant Wattage Autotransformer |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Mercmaster[TM] III |
| Catalog Number | KPSP25125MT |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 72471 |
| Commodity Description | Hid Hazardous Location Lighting |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 3030 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Class I Div 2 Group A B C D, Class II Div 1 and 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X, IP66 |
| Families | 3030 |
| Family Description | Hid Hazardous Location Lighting |
| Fixture Type | 25 DEG Stanchion |
| Fixture Wattage | 291 WTT |
| Globe Material | Heat and Impact Resistant Internally Fluted Glass |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coat;Electrostatically Applied Baked Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Copperfree Cast Aluminum (Less Than 4/10 Of 1 PCT);Copper-Free Cast Aluminum |
| Hub Size | 1-1/4 Inch Threaded |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | MM3-400 PSMH;250W MH STANCH FIXT |
| Item Number | 89493 |
| LAMP WATTAGE | 250 WTT;250 Watt |
| Lamp Type | 250 WTT 23000 LM Mogul Pulse Start Metal Halide;Mogul Base Pulse Start Metal Halide |
| Lens Material | Heat-Resistant Prismatic Glass Globe |
| Long Description | HID HAZARDOUS LOCATION LIGHT FIXTURE, 1-1/4 INCH THREADED HUB SIZE; 1 HUB(S); UL 844/1598, UL (CANADA AND US), CSA C22.2 APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copperfree Cast Aluminum (Less Than 4/10 Of 1 PCT) Mounting Hoods, Ballast Bodies, Stainless Steel Hardware And Latch Assemblies |
| Model | KP |
| Mounting | 25 Degree Stanchion |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 1 |
| Number Of Lamps | 1 |
| Product Description | 250W MH STANCH FIXT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID fixture |
| ProductLine | APP |
| Special Features | The Mercmaster III series provides a wide selection of high quality enclosed and gasketed luminaires for use in demanding industrial environments and ; Epoxy powder coat finish electrostatically applied for complete uniform corrosion protection; Modular design allows scores of fixture component combinations to meet installation and lighting needs; Many most used combinations are offered prewired and assembled, complete with lamp, packaged in a single carton and ready to install; Hinge has high lip for added safety during installation and servicing; Hinge and bolt construction ensures 360 DEG compression at all points on ballast housing gasket for positive sealing; Swing away design of captive bolt and nut simplifies servicing; Body gaskets and globe gaskets are high temperature silicone rubber; Capacitors are non-PCB type, thermally isolated from ballast; Mogul base porcelain socket with nickel-plated contacts has 200 DEG C welded leads, prewired to the ballast to ensure trouble free o |
| Standard | Class I, Division 2, Groups A, B, C, D; Class I, Zone 2, AEx nA nR IIC (Z2); Class I, Zone 2, Ex nR IIC (Z) - CSA Certified; Class I, Zone 2, AEx nR IIC (ZB); Class II, Division 1 And 2, Groups E, F, G; Class III; Simultaneous Exposure (Class I, Division 2/Class II, Division 1); UL Listed: E10444, 1598, 1598A, 844, 60079-0, 60079-15 |
| Temperature Range | 90 DEG C Supply Wire |
| Type | KP Series HID Luminaire Without Guard |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC | 78138189493 |
| Vendor Name | APPLETON ELECTRIC COMPANY |
| Vendor Number | 781381 |
| Vendor Short Name | APP |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 V |
| Width | 15.27 IN |