| Manufacturer Name | APPLETON ELECTRIC CO. |
| MfgPartNo | LB75-M |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Wire Size (3) 6 AWG; Capacity 7.5 Cubic Inch; Enclosure Rating Class I Div 2; Application Commercial/Industrial, Hazardous Location; Applicable Standard NEC/CEC, NEMA FB-1 |
| Application | For Use With Rigid Steel, Rigid Aluminum Conduit And IMC |
| Approval | UL 514A/B, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Form 35[TM] |
| Catalog Number | LB75-M |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| Connection | Tapered Female Threaded |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 549 |
| Directory | CIS |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Triple-Coat (Zinc Electroplate, Chromate And Epoxy Powder Coat) |
| Form | 35 |
| Form Type | Form 35 |
| Height | 2.31 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 3/4;3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 3/4 FORM 35 TYPE LB THR;3/4 MALL LB COND BODY |
| Item Number | 47605 |
| Length | 5.38 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, ZINC ELECTROPLATED/CHROMATE/EPOXY POWDER COATED MALLEABLE IRON (BODY), STAINLESS STEEL (COVER SCREW) MATERIAL; 5.38 INCH LENGTH X 2.31 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 3/4 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Zinc Electroplated/Chromate/Epoxy Powder Coated Malleable Iron (Body), Stainless Steel (Cover Screw) |
| Material Quality | Malleable Iron |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3/4 MALL LB COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | APP |
| Size | 5.38 Inch Length x 2.31 Inch Height |
| Special Features | Accurately tapped, tapered threads for tight, rigid joints and excellent ground continuity;Allow connections for branch runs;Connect and change direction of conduit runs;High tensile strength and ductility, high corrosion resistance, high impact and shock resistance;Make bends in conduit system;Permit access to conductors for maintenance;Provide openings for splicing;Serve as pulling fittings;Sizes with flat-back design ideal where fitting is mounted flat against surface;Smooth, rounded integral bushings in hubs protect conductor insulation;Wiring capacity: 7.5 CU-IN as per NEC 314.16(A) |
| Standard | UL 514A, UL 514B, UL File Number E2527, CSA C22.2 No. 18.3, CSA 065183, NEMA FB-1 |
| Type | Type LB Conduit Outlet Body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78138147605 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | APPLETON ELECTRIC COMPANY |
| Vendor Number | 781381 |
| Vendor Short Name | APP |