| Manufacturer Name | APPLETON ELECTRIC CO. |
| MfgPartNo | X100A |
| Access Opening | Side |
| Additional Information | Wire Size (3) 4 AWG; Capacity 11.8 Cubic Inch; Enclosure Rating Class I Div 2; Application Commercial/Industrial, Hazardous Location; Applicable Standard NEC/CEC, NEMA FB-1 |
| Approval | UL 514A/B, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Unilets[R], Form 85[TM] |
| Catalog Number | X100A |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | X |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Form Type | Form 85 |
| Hub Location | Cross |
| Hub Size | 1 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1-IN AL X COND BODY |
| Item Number | 74600 |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, EPOXY POWDER COATED COPPER-FREE PRESSURE CAST ALUMINUM (BODY), STAINLESS STEEL (COVER SCREW) MATERIAL; 6.69 INCH LENGTH X 3.5 INCH WIDTH X 1.88 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 1 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Coated Copper-Free Pressure Cast Aluminum (Body), Stainless Steel (Cover Screw) |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 4 |
| Product Description | 1-IN AL X COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | APP |
| Size | 6.69 Inch Length x 3.5 Inch Width x 1.88 Inch Height |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78138174600 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | APPLETON ELECTRIC COMPANY |
| Vendor Number | 781381 |
| Vendor Short Name | APP |