| Manufacturer Name | ARLINGTON |
| MfgPartNo | 930 |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Color Silver; Includes (3) Threaded Flange, (4) Cover Plate, (1) Access Cover Gasket, (1) Access Cover |
| Application | Knockout |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | AnyBODY |
| Catalog Number | 930 |
| Color | Silver |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| Connection | Combination Threaded/Set-Screw |
| CountryOfOrigin | CN |
| Cover Type | Die-Cast Copper Free Aluminum |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Form | LB, T, LL, LR, or C |
| Height | 1.67 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 44563;1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Set Screw (EMT), Threaded (IMC/Rigid) |
| InvoiceDescription | "1/2"" LB W/CVR and GASKET";1/2 LB W/CVR & GASKET |
| Item Number | 17900 |
| Length | 5.11 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, DIE-CAST COPPER-FREE ALUMINUM MATERIAL; 5.111 INCH LENGTH X 1.67 INCH WIDTH X 2.52 INCH HEIGHT SIZE; RIGID/IMC/EMT CONDUIT USED ON; 1/2 INCH HUB SIZE; SET SCREW (EMT), THREADED (IMC/RIGID) INSTALLATION; LB CONFIGURATION; 2 HUB(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Die-Cast Copper-Free Aluminum |
| Material Quality | Copper-Free Aluminum |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1/2 LB W/CVR & GASKET |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | ARL |
| Size | 5.111 Inch Length x 1.67 Inch Width x 2.52 Inch Height |
| Special Features | Threaded Flange, 4.8 CUBIC IN |
| Standard | UL and CSA |
| Type | Blank |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 01899717900 |
| Used On | Rigid/IMC/EMT Conduit |
| Vendor Name | ARLINGTON |
| Vendor Number | 018997 |
| Vendor Short Name | ARL |
| Width | 2.52 in |