| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | B30C-2250-569-WT |
| Additional Information | Thickness 0.003 Inch; Temperature Rating -40 to 212 Deg F; Application Use on Stainless Steel Pipe In Harsh Environment |
| Application | Facility Identification;Pipe and Valve Marking |
| Average Outdoor Durability | 3 to 5 Years |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | B30C-2250-569-WT |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64310 |
| Commodity Description | Markers & Marking Tapes |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 599 |
| Directory | CIS |
| Families | 599 |
| Family Description | Markers & Marking Tapes |
| Finish | Gloss |
| For Use With Printer | BBP30;BBP31;BBP33;BBP35;BBP37;i3300;S3000;S3100;i5300;S3700 |
| Image Location | * Image |
| Included | 1 Continuous Roll (100 Feet) |
| Indoor Or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Label Polyester 2.25in x 100ft WT;PH-LUM TAPE |
| Item Number | 21071 |
| Labels Per Package | Cartridge of 100 Feet |
| Length | 100 ft;100 Foot |
| Long Description | PHOTOLUMINESCENT TAPE, PERMANENT ACRYLIC PRESSURE SENSITIVE ADHESIVE TYPE; B-569 LOW HALIDE POLYESTER MATERIAL; 100 FOOT; 2.25 INCH; BBP 30/31/33/35/37 THERMAL TRANSFER PRINTER TYPE; WHITE TAPE COLOR; THICKNESS 0.003 INCH |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Polyester;B-569 Low Halide Polyester |
| Model | B30 |
| Noun | * |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Type | BBP 30/31/33/35/37 Thermal Transfer |
| Product Description | PH-LUM TAPE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Printer labels |
| ProductLine | BRADY |
| Size | 2.25 in W x 100 ft L |
| Special Features | Aggressive Adhesive;Harsh Environment;Permanent Adhesive |
| Suggested Ribbon Series | B30-R10000 |
| Tape Color | White |
| Temperature Range | -40 F - 212 F |
| Thickness | 0.003 in |
| Type | Label;Permanent Acrylic Pressure Sensitive Adhesive |
| UNSPSC | 55121612 |
| UPC | 75447321071 |
| Vendor Name | BRADY CORPORATION SIGNMARK DIVISION |
| Vendor Number | 754473 |
| Vendor Short Name | BRADS |
| Web Width | 2.5 in |
| Width | 2.25 in;2.25 Inch |