| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | B30C-2250-595-GD |
| Adhesive | Permanent Acrylic |
| Application | Component and Equipment Labeling;Electrical Labeling;Facility Identification;Floor Marking;Lean and 5S Labeling;Pipe and Valve Marking;Warehouse Marking |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Base Price | 0.0000 |
| Color | Gold |
| Compatible Surface Types | General |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 599 |
| Families | 599 |
| Family Description | Markers & Marking Tapes |
| Finish | Gloss |
| For Use With Printer | BBP30;BBP31;BBP33;BBP35;BBP37;i3300;S3000;S3100;i5300;S3700 |
| Included | 1 Continuous Roll (100 Feet) |
| Indoor Or Outdoor Use | Outdoor Use |
| InvoiceDescription | Label Vinyl 2.25in x 100ft GD;PH-LUM TAPE |
| Labels Per Package | Cartridge of 100 Feet |
| Length | 100 ft |
| Material | Vinyl |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Description | PH-LUM TAPE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Printer labels |
| ProductLine | BRADY |
| Size | 2.25 in W x 100 ft L |
| Special Features | Aggressive Adhesive;Harsh Environment;Outdoor Durable;Permanent Adhesive |
| Standard | RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC |
| Suggested Ribbon Series | B30-R10000 |
| Temperature Range | -40 F - 180 F |
| Thickness | 0.004 in |
| Type | Label |
| UNSPSC | 55121612 |
| UPC | 75447318311 |
| Web Width | 2.5 in |
| Width | 2.25 in |