| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | BMP41 |
| Additional Information | Maximum Print Width 0.96 Inch; Memory 48 Megabyte Up to 25000 Label; Print Speed 1.3 Inch per Second; Maximum 250 Label per Day; Application Basic and Die-Cut Label for Wire and Cable ID, Datacomm and A/V Labeling, Electrical ID, Panel ID, Product ID, Fac |
| Application | Asset Tracking;Data and Telecommunications Labeling;Electrical Labeling;Facility Identification;General Identification;Wire and Cable Labeling |
| Barcode Capability | Yes |
| Base Price | 0.0000 |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | Rechargeable NiMH Battery |
| Catalog Number | BMP41 |
| Color Printing Capability | Single Color |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 57410 |
| Commodity Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| Connectivity | USB |
| Contents | AC Adapter, Battery Pack, Brady CD, Cartridge, Hard Case, Product CD, Quick Start Guide, USB Cable |
| CountryOfOrigin | MY |
| Cutter Type | Single Hand Manual Actuate;Straight Cut;With label retention |
| DDCATEGORY | 1168 |
| Directory | CIS |
| Families | 1168 |
| Family Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| Image Location | * Image |
| Included | (1) BMP41 Printer (BMP41);(1) AC Adapter/Battery Charger (M-AC-143110);(1) Battery Pack (BMP41-BATT);(1) BMP41 Indoor Outdoor Vinyl Labels (MC1-1000-595-WT-BK);(1) Brady CD with Printer Driver;(1) CD with Printer User Manual;(1) Quick Start Guide;(1) USB Cable (M-USB-103788);(1) Free Brady Workstation Basic Design Suite Download;(1) Printer Hard Case (BMP41-HC) |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | BMP41 PRINTER WITH HARDCASE STANDARD-NA;STANDARD PKG |
| Item Number | 92614 |
| Keyboard | QWERTY |
| Label Size | 1 Inch Width |
| Language | Danish;Dutch;English (US);Finnish;French (France);German;Italian;Norwegian;Portuguese (Portugal);Spanish (Spain);Swedish |
| Long Description | LABEL PRINTER STANDARD PACKAGE, AC ADAPTER, BATTERY PACK, BRADY CD, CARTRIDGE, HARD CASE, PRODUCT CD, QUICK START GUIDE, USB CABLE CONTENTS; PORTABLE PRINTER TYPE; 1 INCH WIDTH LABEL SIZE; THERMAL TRANSFER 300 DPI PRINTING METHOD |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum Print Width | 1 in |
| Maximum Tape Width | 1 in |
| Memory | 48 MB (stores up to 25,000 labels) |
| Model | BMP41 |
| Noun | * |
| Operating Temperature Range | 40F - 110F |
| Power Source | AC Adaptor;Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Speed | 1.3 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Type | Portable |
| Printing Method | Thermal Transfer 300 DPI |
| Product Description | STANDARD PKG |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | UnCategorized |
| ProductLine | BRADY |
| Size | 11.5 in H x 6 in W x 3.5 in D |
| Special Features | Brady Workstation;CodeSoft |
| Standard | FCC Part 15 Class A |
| Type | Portable Printer |
| UNSPSC | 45101520 |
| UPC | 75447392614 |
| User Interface Type | Full QWERTY Keyboard |
| Vendor Name | BRADY CORPORATION SIGNMARK DIVISION |
| Vendor Number | 754473 |
| Vendor Short Name | BRADS |
| WEIGHT | 2.85 lb |
| Warranty | 2 Years |