| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | BMP61-W |
| Application | Asset Tracking;Circuit Board Labeling;Data and Telecommunications Labeling;Electrical Labeling;General Identification;Wire and Cable Labeling;Facility Identification;Safety Identification |
| Barcode Capability | Yes |
| Base Price | 0.0000 |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Battery;NiMH Battery |
| Color Printing Capability | Single Color |
| Connectivity | Cabled;Standalone Use;USB 2.0;USB Host;Wi-Fi;Wireless |
| CountryOfOrigin | MY |
| Cutter Type | Single Hand Manual Actuate;Straight Cut |
| DDCATEGORY | 1168 |
| Display Type | Color Touch Screen;LCD backlit graphics display |
| Families | 1168 |
| Family Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| Included | (1) BMP61 Printer with WiFi (BMP61-W);(1) Glossy White Polyester Asset and Equipment Tracking Labels (PTL-19-423);(1) Halogen Free Printer Ribbon (M61-R6010);(1) Hard Case (BMP-HC-1);(1) NiMH Rechargeable Battery (BMP41-BATT);(1) Power Cord;(1) Product CD, (1) Printed Quick Start Guide and Driver CD;(1) USB Cord;(1) Utility Strap (BMP-STRAP-1);AC Adapter/Battery Charger (M-AC-143110);Free Brady WorkStation Basic Design Suite Download |
| InvoiceDescription | PRINTER;LBL PRTR /WIFI |
| Keyboard | QWERTY |
| Language | Bulgarian;Croatian;Czech;Danish;Dutch;English (US);Estonian;Finnish;French (France);German;Hungarian;Italian;Norwegian;Polish;Portuguese (Portugal);Romanian;Russian;Slovak;Slovenian;Spanish (Spain);Swedish;Turkish |
| Maximum Print Width | 2 in |
| Maximum Tape Width | 2 in |
| Media Type | BM61-;BM61D-;BM61E-;BM71-;BM71C-;BM71D-;BM71R-;BPTDS-;BPTL-;M61-;M61C-;M61EP-;PSFR-;PSHT-;PSPT-;PTDS-;PTDSU-;PTL-;PTLCM-;PTLEP-;PTLFP-;PTLFT-;PTLRDS-;PTLSL-;PTLTB-;PTLTL-;PTPSL-;PTS- |
| Memory | 512 MB RAM, 256 MB Flash |
| Operating Temperature Range | 40F - 120F |
| Power Source | AC Adaptor;Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Speed | 1.33 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Description | LBL PRTR /WIFI |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | UnCategorized |
| ProductLine | BRADY |
| Size | 12.93 in H x 4.22 in W x 4.19 in D |
| Special Features | Brady Workstation;Express Labels Mobile App |
| Standard | FCC Part 15 Class A |
| Type | Portable Printer |
| UNSPSC | 45101520 |
| UPC | 75447355101 |
| User Interface Type | Full QWERTY Keyboard;PC;Touch Screen |
| WEIGHT | 3.1 lb |
| Warranty | 2 Years |