| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | M-187-075-342 |
| Additional Information | Overall Dimension 0.187 Inch Diameter x 0.335 Inch Height; Finish Matte; Shrink Ratio 3:1; Temperature Rating -67 to 275 Deg F; Application Wire Identification and Insulation Purposes, Cable and Wire Marking, Panel Labeling; Applicable Standard RoHS, ASTM |
| Application | Wire and Cable Labeling |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | PermaSleeve[R] |
| Catalog Number | M-187-075-342 |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 57410 |
| Commodity Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 1168 |
| Diameter | 0.187 in |
| Directory | CIS |
| Families | 1168 |
| Family Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| Finish | Matte |
| For Use With Printer | BMP41;BMP51;BMP53 |
| Height | 0.335 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | SLEEVE, 0.187 IN DIA X 0.75 IN W;CARTRIDGE |
| Item Number | 99994 |
| Legend Color | Black on White |
| Length | 0.75 Inch |
| Long Description | LABEL MAKER CARTRIDGE, HEAT SHRINK TYPE; B-342 POLYOLEFIN MATERIAL; WHITE COLOR; 0.75 INCH; 0.062 INCH MIN. WIRE DIAMETER; 0.15 INCH MAX. WIRE DIAMETER; 20 TO 10 AWG WIRE SIZE; 80 PER ROLL QUANTITY; BMP41/51/53 THERMAL TRANSFER PRINTER TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Heat-shrink Polyolefin;B-342 Polyolefin |
| Maximum Wire Diameter | 0.15 Inch |
| Minimum Wire Diameter | 0.062 Inch |
| Model | M |
| Noun | * |
| Number Of Markers | 80 |
| Printer Type | BMP41/51/53 Thermal Transfer |
| Product Description | CARTRIDGE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Printer labels |
| ProductLine | BRADY |
| Quantity | Cartridge of 80 Each;80 per Roll |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Size | 0.335 in H x 0.75 in W |
| Special Features | Heat Shrink |
| Standard | ASTM D 2671;ASTM E 162;ASTM E 662;ASTM G 155;MIL-STD-202;SAE-AMS-DTL-23053;SAE-AS-81531;UL Recognized |
| Temperature Range | -67 F - 275 F |
| Type | Sleeve;Heat Shrink |
| UNSPSC | 55121612 |
| UPC | 66282099994 |
| Vendor Name | BRADY CORPORATION IDENTIFICATION SOLUTIONS DIVISION |
| Vendor Number | 662820 |
| Vendor Short Name | BRADY |
| Width | 0.75 in |
| Wire Gauge | 20 AWG - 10 AWG |
| Wire Range | 0.062 in to 0.15 in |
| Wire Size | 0.187 in Dia x 0.75 in W;20 to 10 AWG |