| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | M21-250-C-342 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Overall Dimension 0.25 Inch Diameter x 0.439 Inch Height; Finish Matte; Shrink Ratio 3:1; Temperature Rating -67 to 275 Deg F; Application Wire Identification and Insulation Purpose |
| Application | Electrical Labeling;Wire and Cable Labeling |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | PermaSleeve[R] |
| Catalog Number | M21-250-C-342 |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 57410 |
| Commodity Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 1168 |
| Diameter | 0.25 in |
| Directory | CIS |
| Families | 1168 |
| Family Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| Finish | Matte |
| For Use With Printer | BMP21;BMP21-LAB;BMP21-PLUS;IDPAL;LABPAL;M210;M210-LAB;M211 |
| Height | 0.439 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | CART M21 B342 .439INX7FT PERMASLEEVE;0.250INX7FT LBL |
| Item Number | 89995 |
| Legend Color | Black on White |
| Length | 84 in;7 Foot |
| Long Description | WIRE MARKER SLEEVE, SELF-EXTINGUISHING, HEAT SHRINK TYPE; B-342 POLYOLEFIN MATERIAL; WHITE COLOR; 7 FOOT; 0.094 INCH MIN. WIRE DIAMETER; 0.215 INCH MAX. WIRE DIAMETER; 16 TO 8 AWG WIRE SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Heat-shrink Polyolefin;B-342 Polyolefin |
| Maximum Wire Diameter | 0.215 Inch |
| Minimum Wire Diameter | 0.094 Inch |
| Model | BMP21 |
| Noun | * |
| Printer Type | BMP 21 PLUS Portable Label Printer, IDPAL Handheld Label Maker |
| Product Description | 0.250INX7FT LBL |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Printer labels |
| ProductLine | BRADY |
| Quantity | Cartridge of 7 Feet |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Size | 0.439 in H x 7 ft L |
| Special Features | Heat Shrink |
| Standard | ASTM D 2671;ASTM E 162;ASTM E 662;ASTM G 155;MIL-STD-202;SAE-AMS-DTL-23053;SAE-AS-81531;UL Recognized |
| Temperature Range | -67 F - 275 F |
| Type | Sleeve;Self-Extinguishing, Heat Shrink |
| UNSPSC | 55121612 |
| UPC | 66282089995 |
| Vendor Name | BRADY CORPORATION IDENTIFICATION SOLUTIONS DIVISION |
| Vendor Number | 662820 |
| Vendor Short Name | BRADY |
| Wire Gauge | 16 AWG - 8 AWG |
| Wire Range | 0.094 in to 0.215 in |
| Wire Size | 0.25 in Dia x 7 ft L;16 to 8 AWG |