| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | M21-500-595-OR |
| Additional Information | Thickness 0.004 Inch; Finish Gloss; Temperature Rating -40 to 180 Deg F; Application Arc Flash Labels, Arrow Tape, General and Industrial ID, Laboratory ID, Panel Labeling, Pipe and Valve Marking, Rating Plates, Safety and Compliance ID, Visual Workplace |
| Adhesive | Permanent Acrylic |
| Application | Component and Equipment Labeling;Electrical Labeling;Facility Identification;Floor Marking;Lean and 5S Labeling;Pipe and Valve Marking;Warehouse Marking |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | BMP[R]21 PLUS |
| Catalog Number | M21-500-595-OR |
| Color | Black on Orange |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64310 |
| Commodity Description | Markers & Marking Tapes |
| Compatible Surface Types | General |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 599 |
| Directory | CIS |
| Families | 599 |
| Family Description | Markers & Marking Tapes |
| Finish | Gloss |
| For Use With Printer | M210;M210-LAB;M211;BMP21-PLUS;BMP21;BMP21-LAB;IDPAL;LABPAL |
| Image Location | * Image |
| Included | 1 Continuous Roll (21 Feet) |
| Indoor Or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Label Vinyl 0.5in x 21ft BK/OR;0.5X21 LBL |
| Item Number | 96650 |
| Labels Per Package | Cartridge of 21 Feet |
| Length | 21 ft;21 Foot |
| Long Description | PRINTER LABEL, PERMANENT ACRYLIC ADHESIVE, LOW-SHRINK TYPE; B-595 VINYL MATERIAL; 21 FOOT; 0.5 INCH; BMP21 PLUS, IDPAL, LABPAL, THERMAL TRANSFER PRINTER TYPE; ORANGE TAPE COLOR; BLACK PRINT COLOR; BMP[R]21 PLUS BRAND; THICKNESS 0.004 INCH; FINISH GLOSS |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Vinyl;B-595 Vinyl |
| Noun | * |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Type | BMP21 PLUS, IDPAL, LABPAL, Thermal Transfer |
| Product Description | 0.5X21 LBL |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Printer labels |
| ProductLine | BRADY |
| Size | 0.5 in W x 21 ft L |
| Special Features | Aggressive Adhesive;Harsh Environment;Outdoor Durable;Permanent Adhesive |
| Standard | ASTM D 2979;ASTM D 523 |
| Tape Color | Orange |
| Temperature Range | -40 F - 180 F |
| Thickness | 0.004 in |
| Type | Label;Permanent Acrylic Adhesive, Low-Shrink |
| UNSPSC | 55121612 |
| UPC | 66282096650 |
| Vendor Name | BRADY CORPORATION IDENTIFICATION SOLUTIONS DIVISION |
| Vendor Number | 662820 |
| Vendor Short Name | BRADY |
| Width | 0.5 in;0.5 Inch |