| Manufacturer Name | BRADY USA |
| MfgPartNo | R6002 |
| Additional Information | Type Single Color |
| Application | Electrical Labeling;Wire and Cable Labeling;Data and Telecommunications Labeling;Component and Equipment Labeling;Laboratory Labeling;Inventory and Inspection Labeling;Barcode Labeling;Circuit Board Labeling;General Identification |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | R6002 |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 57410 |
| Commodity Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| Core Diameter | 1 in |
| CountryOfOrigin | JP |
| DDCATEGORY | 1168 |
| Directory | CIS |
| Families | 1168 |
| Family Description | Cable Marking & Labeling Equipment |
| For Use With Printer | "BBP72;BBP81;i7100;i7500;PR Plus;THT 3"" Core Printers" |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | "R6002HF,MG899-00032, 3.27"" X 984FT REVA";PRINTER RIBBON |
| Item Number | 55753 |
| Label Media Format | Open Core Ribbon |
| Label Type | Polyester, Polyimide |
| Length | 984 ft;984 Foot |
| Long Description | RIBBON, RESIN MATERIAL; BLACK COLOR; 984 FOOT; 3.27 INCH; BBP81, BRADYPRINTER I7100, 1 INCH OR 3 INCH THERMAL TRANSFER PRINTER TYPE; POLYESTER, POLYIMIDE LABEL TYPE; TYPE SINGLE COLOR |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Resin |
| Noun | * |
| Printer Model | "BBP72;BBP81;i7100;PR Plus;THT 3"" Core Printers" |
| Printer Type | BBP81, BradyPrinter I7100, 1 Inch or 3 Inch Thermal Transfer |
| Product Description | PRINTER RIBBON |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | UnCategorized |
| ProductLine | BRADY |
| Ribbon Color | Single Color Ribbon |
| Ribbon Color Options | Single Color Ribbon |
| Ribbon Formulation Type | Resin |
| Ribbon Ink Wind Direction | Side Out |
| Ribbon Width | 3.27 in |
| Size | 3.27 in W x 984 ft L |
| Special Features | Halogen Free;Heat-resistant;Scratch-resistant;Solvent-resistant |
| Type | Printer Ribbon |
| UNSPSC | 45101711 |
| UPC | 66282055753 |
| Vendor Name | BRADY CORPORATION IDENTIFICATION SOLUTIONS DIVISION |
| Vendor Number | 662820 |
| Vendor Short Name | BRADY |
| Width | 3.27 Inch |