| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | 1PLD2502 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Temperature Rating 90 Deg C; Size 2.03 Inch L x 2.64 Inch W x 2.13 Inch H; Installation Torque 275 Lb-Inch; Hex Key Size 5/16 Inch |
| Application | For Indoor Use Only, Copper Or Stranded Aluminum |
| Approval | UL 486B, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | Plastisol Covered AL6061-T6 Aluminum |
| Brand Name | UNITAP |
| Cable Entry | 2-Side Entry |
| Catalog Number | 1PLD2502 |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Listed Direct Burial | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64130 |
| Commodity Description | Splicing & Terminating Kits |
| Conductor Material | Aluminum/Copper |
| Conductor Size | 10 AWG-250 KCMIL |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | UV Black Distribution Connectors, #10-250 kcmil, 2.03 in L, 2.64 in, Wiring Taps. |
| Description Short | UNITAP PLD = Multi-Port Double Sided Entry |
| Description Slang | Black Insulation |
| Dimension Height Fraction | 2.125 in |
| Dimension Height Inch | 2.13 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 52 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 2.03 in |
| Dimension Screw Size Inch | 5/8 |
| Dimension Width Fraction | 2-16/25 in |
| Dimension Width Inch | 2.64 in |
| Dimension Width Mm | 67 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | UV Rated Covering over AL6061-T6 aluminum body saves time, lowering installation costs and eliminates taping;Oxide inhibitor pre-installed inhibits moisture and contaminants from entering the contact area;Range-taking capability reduces the number of connectors necessary to carry in inventory |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Conductor AL Str Size Range | 10 AWG - 250 kcmil |
| FV Conductor Copper Str Size Range | 10 AWG - 250 kcmil |
| FV Product Family | MECHANICAL |
| FV Trade Name | UNITAP |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Hex Key | 5/16 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation Torque Recommended In Lb | 275 in-lb |
| Insulation Type | Plastisol |
| InvoiceDescription | BLKTAP,DBL,2 PRTS 250-10;DBL 2PRT 250-10 BLKTAP |
| Item Number | 28715 |
| Long Description | MULTIPLE CABLE TAP CONNECTOR, 8 AWG (ALUMINUM), 10 AWG STRANDED (COPPER) MIN. CONDUCTOR SIZE; 250 KCMIL (ALUMINUM), 250 KCMIL STRANDED (COPPER) MAX. CONDUCTOR SIZE; ALUMINUM/COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL 486B, CSA APPROVAL; 600 V VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum |
| Material Hardware | Aluminum |
| Maximum Conductor Size | 250 KCMIL (Aluminum), 250 KCMIL Stranded (Copper) |
| Minimum Conductor Size | 8 AWG (Aluminum), 10 AWG Stranded (Copper) |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | Type 1PLD |
| Noun | * |
| Number Of Ports | 2 |
| Pallet Quantity | 2304 |
| Physical Attribute Number Of Screws | 2 | |
| Product Description | BLKTAP,DBL,2 PRTS 250-10 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Wiring taps |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: UV Rated Plastisol Covered AL6061-T6 Aluminum Body Saves Time By Eliminating The Need For Taping, Oxide Inhibitor Pre-Installed Inhibits Moisture And Contaminants From Entering The Contact Area, Range-Taking Capability Reduces The Number Of Connectors Carried In Inventory, UL486B Listed, AL9CU, 600 V 90 DEG C, UNITAP Rated For Code Conductor Only, Torque: 275 IN-LB, Wire Entry: Double, Conductor Size (run - Range): 10 AWG - 250 KCMIL, Hex Size (key): 5/16 IN, Wire Strip Length: 1 IN, Type Of Insulation: UV Rated Plastisol, Number Of Ports: 2 |
| Standard | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| UNSPSC | 39121427 |
| UPC | 78181028715 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 600 V |