| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | AYPO350 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Wire Strip Length 1-1/8 Inch; Die Index 299; Color Code Brown |
| Application | Wire Termination |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HYPLUG |
| Catalog Number | AYPO350 |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color Code | Brown |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Aluminum/Copper |
| Conductor Size | 350 KCMIL |
| Conductor Type | CODE/FLEX |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Size | 2.88 Inch L |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Aluminum Compression Pin Adapter, 350 kcmil, 0.57"" Plug Dia, 1.34"" Plug Length, Al/Cu Rated." |
| Description Short | 350 kcmil, Aluminum, Termination, 0.57 Inch Pin Dia, 1.34 Inch Pin Length, AL9CU |
| Description Slang | Compression Aluminum Pin Adapters |
| Die Index | 299 |
| Dimension A Outside Diameter Inch | 1.10 in |
| Dimension B Length Fraction | 1-1/16 in |
| Dimension B Length Inch | 1.07 in |
| Dimension B Outside Diameter Inch | 0.57 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 78 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 3.08 in |
| Dimension P Inch | 1.34 in |
| Dimension Strip Length Inch | 1-1/8 in |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Equivalent Pin Size | 250 kcmil |
| FEATURES Bullets | "All-aluminum electro-tin plated design eliminates possible bi-metallic corrosion;Connectors are clearly marked with catalog number, wire size, along with a color-coded die index providing clear, easy to use information;Electro-tin plating resists corrosion;EPDM rubber covers supplied with each connector and rated for 600V eliminating taping;Factory pre-filled with PENETROX oxide inhibiting compound with conductive metallic particles to penetrate aluminum oxide between strands and forms an air-tight connection;Offset plug design available in sizes 2/0 through 750 kcmil providing flexibility and maximizing the use of limited space while eliminating interference between conductors and equipment;Only 5 die sets are required to install the complete line from #6 to 750 kcmil reducing inventory requirements;Proper electrical connection made easily and eliminates the ""how tight is tight"" issue;Provides the shortest connector length design possible permitting easy installation in equipment with limited working space;Solid electro-tin plated aluminum plug;Solid plug has equivalent cross-sectional area as current carrying equivalent copper wire permitting use of larger aluminum wire to connect equipment;Supplied in plastic convenience pack so cover and connector are kept together and free of foreign material until opened" |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Equivalent Pin Size | 250 kcmil |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| FV Standards Industry Standards Met | UL 486A-486B | |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Finish | Tin-Plated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Yes |
| Insulation Type | EPDM Rubber Insulated |
| InvoiceDescription | 350KCMIL AL OFFSET HYPLU;350 TERMINATION PLUG |
| Item Number | 73844 |
| Long Description | COMPRESSION ADAPTER, OFFSET TYPE; TIN PLATED ALUMINUM MATERIAL; 3.08 INCH OVERALL LENGTH; ALUMINUM/COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 600 V TO 35 KV VOLTAGE RATING; 350 KCMIL CONDUCTOR SIZE; EPDM RUBBER INSULATED INSULATION TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum;Tin Plated Aluminum |
| Model | Type AYPO |
| Noun | * |
| Overall Length | 3.08 Inch |
| Pin Size | 0.57 Inch Dia x 1.34 Inch L |
| Product Description | 350KCMIL AL OFFSET HYPLU |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Wire or cable compression connector |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: All-Aluminum Electro-Tin Plated design eliminates possible bi-metallic corrosion and provides shortest connector length design possible for easy installation in equipment with limited space. Solid electro-tin plated aluminum plug makes properly connection easily. Smooth surface on the solic EC plug provides greater area contact establishing excellent conductivity. Solid plug has equivalent cross-sectional area as current carrying equivalent copper wire permitting use of larger aluminum wire to connect equipment. Straight plug design is also available. Electro-tin plating resists corrosion, factory prefilled with PENETROX joint compound. EPDM Rubber covers are supplied with connector and rated for 600 Volts, eliminates taping. Connectors are clearly marked with catalog number, wire size, and color coded die index providing clear, easy to use information. |
| Standard | UL 486A-486B |
| Temperature Rating Maximum | 194 |
| Temperature Rating Minimum | 194 |
| Type | Aluminum Pin Adapters;Offset |
| UNSPSC | 39121448 |
| UPC | 78181073844 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 35 kV;600 V to 35 KV |