| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | BS16 |
| Application | For Accommodating A Broad Range Of 600 Volt Cables |
| Base Price | 0.0000 |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Color Code | Red |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 596 |
| Description Long | Vinyl Splice For 22 - 16 AWG. |
| Description Marketing Copy | BS16. |
| Description Short | Vinyl Splice For 22 - 16 AWG |
| Dimension Diameter Max Size Inch | 0.145 in |
| Dimension Length Overall Inch | 1.00 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.145 in |
| Dimension Strip Length Inch | 1/4 in |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Manufactured from seamless electrolytic copper tubing to provide maximum conductivity and tensile strength in a high quality design with no seams to split;Funnel entry for easy wire insertion;Electro-tin plating provides durable, long lasting resistance to corrosion;Expanded insulation support to lower inventory requirements;Vinyl insulation provides an economical means of providing high dielectric values and cable insulation support |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| Families | 596 |
| Family Description | Small Terminals & Connectors |
| Insulation | Y |
| Insulation Type | Vinyl |
| InvoiceDescription | BUTT SPLICE, 22-16, TPCU;22-16INS BUTT SPLICE |
| Material | Copper |
| Minimum Pack Quantity | 1,000 |
| Pallet Quantity | 99999 |
| Plated | Y |
| Plating Type | Tin |
| Product Description | BUTT SPLICE, 22-16, TPCU |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | BS16, Vinyl Splice, #22-16 AWG |
| Product Type | SPLICE |
| ProductLine | BUR |
| Standard | UL467 |
| Standards Industry Standards Met | UL486 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Temperature Rating | 105 |
| Trade Name | VINYLINK |
| Type | BS |
| UL Listed | Yes |
| UNSPSC | 39121449 |
| UPC | 78181080516 |
| Voltage Maximum | 600 V |