| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | CT50300C0 |
| Additional Information | RoHS Compatible |
| Application | For Outdoor Applications |
| Approval | UL 62275 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | UNIRAP[TM] |
| Bundle Diameter | 3 Inch |
| Bundle Diameter Maximum | 3.00 |
| Catalog Number | CT50300C0 |
| Certification 94V0 Rated | N |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certification UV Rated | Yes |
| Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Clip Material | UV Resistant Nylon 6/6 |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 65330 |
| Commodity Description | Cable Ties & Wraps |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 602 |
| Decorative Color | UV Black |
| Description Long | "UV Black Nylon 6/6 Cable Tie, 3"" Max. Bundle Dia, 50 Lbs, 11.75"" Long." |
| Description Short | Nylon UNIRAP Cable Tie - 50 Lb. Tensile Strength |
| Description Slang | Nylon Cable Ties |
| Dimension L Length Overall Mm | 286 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 11.25 in |
| Dimension Width Inch | 0.18 in |
| Dimension Width Mm | 5 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Most sizes are available in Natural or Black;Standard Cable Tie;Suitable for General Use |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Certification 94V0 Rated | N |
| FV Certification CSA Approved | No |
| FV Certification CULus | No |
| FV Certification ETL | No |
| FV Certification UL Recognized | No |
| FV Certification UV Rated | Yes |
| FV Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Dimension Bundle Diameter Max Inch | 3.00 |
| FV Industry Standard S | Military Specified (Mil-Spec) |
| FV Product Family | Wire/Cable/Hose Management & Accessories>Cable Ties>Nylon Ties |
| FV Rating Minimum Tensile Strength Lbs | 50 | |
| Families | 602 |
| Family Description | Cable Ties & Wraps |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 50LB UV NYLON CBL TIE,BUNDLE DIA:3 IN;50LB UV NYL CBL TIE |
| Item Number | 33288 |
| Length | 11.75 in;11.75 Inch |
| Long Description | CABLE TIE, SELF LOCKING, STANDARD TYPE; UV RESISTANT NYLON 6/6 MATERIAL; BLACK COLOR; 11.75 INCH; 0.18 INCH; UL 62275 APPROVAL; 100 STANDARD PACKAGE; 50 LB TENSILE STRENGTH; 3 INCH BUNDLE DIAMETER; UV RESISTANT NYLON 6/6 CLIP MATERIAL; UNIRAP[TM] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | UV Resistant Nylon 6/6 |
| Material Quality | NYLON 6/6 |
| Noun | * |
| Operating Temperature | 104 F |
| Product Description | 50LB UV NYLON CBL TIE,BUNDLE DIA:3 IN |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cable ties |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: Cable Ties for General Use Available in Black or Natural, One piece injection molded, Installation Tool: TWT1, MK7 Tool |
| Standard | Military Specified (Mil-Spec) |
| Standard Package | 100 |
| Tensile Strength | 50 Lb |
| Type | Standard;Self Locking, Standard |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC | 78181033288 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Width | 0.18 Inch |