| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | GAR2226 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Stud/Bolt Size 3/8 Inch; Installation Torque 240 Inch-Pound |
| Application | For Joining A Range Of Cable, Parallel Or At Right Angles To Rod Or Tube, Direct Burial Cable, Fence Post |
| Approval | UL 467, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | GAR2226 |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Listed Direct Burial | Yes |
| Certification UL Recognized | No |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 92000 |
| Commodity Description | Ground Rods & Grounding Systems |
| Conductor Size | 4 to 3/0 AWG Solid (Copper), 5 to 2/0 AWG Stranded (Copper) |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Mechanical Grounding Connector, Cable to Rod or Pipe, 4 AWG (Sol)-2/0 AWG (Str), 4"" Pipe, 4""-4-1/2"" Rod, Bright Dipped." |
| Description Short | "Mechanical Grounding Connector, Cable to Rod or Pipe, 4 AWG (Sol)-2/0 AWG (Str), 4"" Pipe, 4""-4-1/2"" Rod, Bright Dipped" |
| Dimension B Length Inch | 4.50 in |
| Dimension Height Fraction | 6-3/8 in |
| Dimension Height Inch | 6.38 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 40 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 1.56 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 4.50 in |
| Dimension Width Fraction | 5-7/8 in |
| Dimension Width Inch | 5.81 in |
| Dimension Width Mm | 148 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | One-wrench installation;Parallel or 90 Copper Cable Connection;Rated for Direct Burial in earth or concrete |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Conductor Copper Solid Size Range | 4 AWG-2/0 AWG |
| FV Conductor Copper Str Size Range | 5 AWG - 2/0 AWG |
| FV Conductor Copper Tube Std Size Range | 4 IPS IPS |
| FV Product Family | Grounding and Bonding Connectors>Copper Mechanical Grounding Connectors>Cable(s) to Ground Rod/Pipe/Tube (GAR/GD/GK)>Single Conductor(GAR) |
| FV Standards Industry Standards Met | UL467 |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| IPS Size | 4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | U-Bolt to Pipe/Rod |
| Installation Torque Recommended In Lb | 240 LBS/in |
| InvoiceDescription | 4-2/0CU 4IPS;2/0AWG GRND CONN |
| Item Number | 23740 |
| Long Description | MECHANICAL GROUNDING CONNECTOR, BRIGHT DIPPED CAST HIGH COPPER ALLOY, DURIUM SILICON BRONZE (HARDWARE) MATERIAL; 5-7/8 INCH WIDTH X 6-3/8 INCH HEIGHT SIZE; PARALLEL/90 DEGREE COPPER CABLE TO PIPE/ROD, WIRE TO REBAR, FENCE POST, DIRECT BURIAL USED ON |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper Alloy;Bright Dipped Cast High Copper Alloy, Durium Silicon Bronze (Hardware) |
| Material Hardware | DURIUM Silicon Bronze |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | GAR |
| Noun | * |
| Pallet Quantity | 1 |
| Plated | N |
| Plating Type | Bright Dipped |
| Product Description | 4-2/0CU 4IPS |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | GAR2226, Mechanical Grounding Connector, Cable to Rod or Pipe |
| Product Type | Mechanical | |
| ProductLine | BUR |
| Rod Size | 4 to 4-1/2 Inch |
| Size | 5-7/8 Inch Width x 6-3/8 Inch Height |
| Special Features | Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Cable, Parallel Or At Right Angles To Rod Or Tube, Especially Good For Fence Posts, High Copper Alloy Cast Body With DURIUM U-Bolts, Nuts And Lockwashers, Permit Entire Connection To Be Buried In Ground Or Concrete Without Danger Of Corrosion, One-Wrench Installation, UL467 Listed, Acceptable For Direct Burial, Ground Rod Size: 4 - 4-1/2 IN, Tube (ips) Size: 4 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Height: 6-3/8 IN, Width: 5-7/8 IN |
| Standard | UL467 |
| Type | GAR |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181023740 |
| Used On | Parallel/90 Degree Copper Cable to Pipe/Rod, Wire to Rebar, Fence Post, Direct Burial |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |