| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | GAR3904BU |
| Additional Information | ROHS COMPATIBLE; STUD/BOLT SIZE 3/8 INCH-16 TPI; INSTALLATION TORQUE 240 LB-INCH; FEATURES ONE WRENCH INSTALLATION |
| Application | For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes |
| Approval | UL 467, CSA, NEC |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | GAR3904BU |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Listed Direct Burial | Yes |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 92000 |
| Commodity Description | Ground Rods & Grounding Systems |
| Conductor Size | 4 to 4/0 AWG Stranded (Copper) |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Mechanical Grounding Connector, Conductor to Pipe, 4-4/0 AWG, 2-1/2""-3-1/2"" Pipe, 3/8"" Stud. Silicon bronze hardware." |
| Description Short | "Mechanical Grounding Connector, Conductor to Water Pipe, 4-4/0 AWG, 2-1/2""-3-1/2"" Pipe, 3/8"" Stud" |
| Dimension B Length Inch | 1.75 in |
| Dimension Height Inch | 6.50 in |
| Dimension Length Overall Inch | 1.75 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 4.00 in |
| Dimension Width Inch | 6.00 in |
| Dimension Width Mm | 152 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Cable clamp swivels at 90;High conductivity copper ground connector for connecting a small/medium range copper ground conductor to water pipe, structural and reinforcing rod shapes;One-wrench installation for simplified installation;Rated for Direct Burial in earth or concrete;UL467 Listed for the US and Canadian Markets |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Conductor Copper Solid Size Range | 4 AWG - 4/0 AWG |
| FV Conductor Copper Str Size Range | 4 AWG - 4/0 AWG |
| FV Conductor Copper Tube Std Size Range | 2 1/2-3 1/2 |
| FV Product Family | Grounding and Bonding Connectors>Copper Mechanical Grounding Connectors>Cable(s) to Ground Rod/Pipe/Tube (GAR/GD/GK)>Single Conductor(GAR) |
| FV Standards Industry Standards Met | UL467 |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| IPS Size | 2-1/2 to 3-1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | U-Bolt to Pipe/Rod, Swivel Cable Clamp |
| Installation Torque Recommended In Lb | 200 LBS/in |
| InvoiceDescription | 4-4/0 CU 2.5-3.5IPS GRD;2-1/2-3-1/2 CONN |
| Item Number | 00151 |
| Long Description | MECHANICAL GROUNDING CONNECTOR, HIGH COPPER ALLOY BODY, DURIUM SILICON BRONZE HARDWARE MATERIAL; 1.75 INCH LENGTH X 6 INCH WIDTH X 6.5 INCH HEIGHT SIZE; PARALLEL/90 DEGREE COPPER GROUND CONDUCTOR TO WATER PIPE/ROD, DIRECT BURIAL USED ON |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper Alloy;High Copper Alloy Body, Durium Silicon Bronze Hardware |
| Material Hardware | DURIUM Silicon Bronze |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | GAR |
| Noun | * |
| Pallet Quantity | 1050 |
| Plated | N |
| Plating Type | Unplated |
| Product Description | 4-4/0 CU 2.5-3.5IPS GRD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | GAR3904BU, Mechanical Grounding Connector, Conductor to Water Pipe |
| Product Type | Mechanical |
| ProductLine | BUR |
| Rod Size | 2.88 to 4 Inch |
| Size | 1.75 Inch Length x 6 Inch Width x 6.5 Inch Height |
| Special Features | Features: Type GAR-BU Is A High-Conductivity Copper Ground Connector For Connecting A Small To Medium Range Copper Ground Conductor To Water Pipe As Well As Structural And Reinforcing Rod Shapes, Cable Clamp Swivels At 90 DEG, Permits Parallel Grounding Of One Pipe Or A 90 DEG Cable Run For Grounding Several Parallel Pipes, One-Wrench Installation, Simplified Installation, DURIUM Silicon Bronze Hardware (-BU Series), Long Lasting Corrosion Resistance And Acceptable For Direct Burial In Earth Or Concrete, UL467 Listed, Provides Quality Assurance To Recognized Industry NEC Standards From An Independent Party, Tube (ips) Size: 2-1/2 - 3-1/2 IN, Ground Rod Size: 2-1/2 - 3-1/2 IN, Height: 6.5 IN, Installation Torque: 240 IN-LB, Width: 6 IN |
| Standard | UL467 |
| Standards Industry Standards Met | UL467 | |
| Type | GAR-BU |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181000151 |
| Used On | Parallel/90 Degree Copper Ground Conductor to Water Pipe/Rod, Direct Burial |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |