| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | GC2929CT |
| Additional Information | Overall Width 1.98 Inch |
| Application | For Direct Burial Applications In Concrete Or Earth And For Used With Aluminum Or Galvanized Steel Cable Tray |
| Approval | UL 467, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Bolt Size | 3/8 Inch |
| Catalog Number | GC2929CT |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Listed Direct Burial | Yes |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Size | 2/0 AWG to 250 KCMIL Stranded |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Cast Copper Alloy Mechanical Grounding Cable Tray Clamp, 2/0 Str-250 kcmil Al/Cu Rated, 3/8"" Stud, Galvanized Steel Hardware, Tin-plated Connector." |
| Description Short | Cast CU Alloy Cable Tray Ground Clamp, 2/0 Str.-250 kcmil, Tin-plated |
| Dimension B Length Inch | 1.12 in |
| Dimension Cross Flats Inch | 0.56 in |
| Dimension Height Inch | 2.20 in |
| Dimension Width Inch | 1.98 in |
| Dimension Width Mm | 50 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Accommodates either one or two conductors, copper or aluminum cable;Cable Tray Ground Clamp of tin-plated cast copper;Galvanized steel bolt has ribbed neck preventing rotation during installation when installed in a 0.44 diameter hole;Low profile head with deep Phillips recess;Rated for Direct Burial in earth or concrete;UL467 Listed for the US and Canadian Markets with copper conductor only |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Conductor Copper Solid Size Range | 4/0 AWG |
| FV Conductor Copper Str Size Range | 2/0 AWG - 250 kcmil |
| FV Product Family | Grounding and Bonding Connectors>Copper Mechanical Grounding Connectors>Cable Tray Ground Clamps |
| FV Standards Industry Standards Met | UL467 |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Height | 2.2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation Torque Recommended In Lb | 240 LBS/in |
| InvoiceDescription | 2/0STR-250 CABLETRAY;2/0-250 GRND CLMP |
| Item Number | 22058 |
| Long Description | CABLE TRAY GROUND CLAMP, TIN PLATED CAST COPPER ALLOY MATERIAL; 2.2 INCH; CABLE CONNECTOR, DIRECT BURIAL USED ON; UL 467, CSA APPROVAL; 2/0 AWG TO 250 KCMIL STRANDED CONDUCTOR SIZE; 3/8 INCH BOLT SIZE; OVERALL WIDTH 1.98 INCH; GC MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper Alloy;Tin Plated Cast Copper Alloy |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | GC |
| Noun | * |
| Pallet Quantity | 4050 |
| Plated | Y |
| Plating Type | Tin |
| Product Description | 2/0STR-250 CABLETRAY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | GC2929CT, Mechanical Grounding Connector, One to Two Cables to Bar |
| Product Type | Mechanical |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: Made Of Tin-Plated Cast Copper Alloy, It Accommodates Either One Or Two Conductors, Copper Or Aluminum Cable, In Addition To A Low Profile Head With A Deep Phillips Recess, The Galvanized Steel Bolt Has A Ribbed Neck Which Prevents Rotation During Installation When Installed In A 0.44 Diameter Hole, When Used On Aluminum Conductor, The Cable Must Be Scratch Brushed And PENETROX A Joint Compound Must Be Used On Cable And Connector, UL467 Listed For Copper Conductor Only, Suitable For Direct Burial In Concrete Or Earth, The Bolt Head Is Mounted On The Inside Wall Of Cable Tray To Avoid Damage To The Cable Insulation, May Be Used With Aluminum Or Galvanized Steel Cable Tray, Stud/bolt Size: 3/8-16, Installation Torque: 240 IN-LB, Width: 1.98 IN, Cross Flats: 0.56 IN, Height: 2.2 IN, Dimension B: 1.12 IN |
| Standard | UL467 |
| Standards Industry Standards Met | UL467 |
| Standards RoHS Compliance Status | EX |
| Type | GC-CT |
| UL Listed | Yes |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181022058 |
| Used On | Cable Connector, Direct Burial |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |