| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | GRC12 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Stud/Bolt Size 3/8 Inch |
| Application | For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Direct Burial Applications In Earth And Concrete |
| Approval | UL 467, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | GRC12 |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Listed Direct Burial | Yes |
| Certification UL Recognized | No |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 92000 |
| Commodity Description | Ground Rods & Grounding Systems |
| Conductor Size | 10 AWG Solid (Copper), 10 to 2 AWG Stranded (Copper) |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Mechanical Ground Rod Clamp, For Cable to Rod, High Strength, 10 AWG (Sol)- 2 AWG (Str), 1/2"" Drive Rod, 3/8"" Stud." |
| Description Short | "Mechanical Ground Rod Clamp, For Cable to Rod, High Strength, 10 AWG (Sol)- 2 AWG (Str), 1/2"" Drive Rod, 3/8"" Stud" |
| Dimension B Length Inch | 0.63 in |
| Dimension Height Inch | 2.06 in |
| Dimension Length Side B Inch | 0.63 in |
| Dimension Width Inch | 0.89 in |
| Dimension Width Mm | 23 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Rated for Direct Burial in earth or concrete;UL 467 Listed for the US and Canadian Markets |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Conductor Copper Solid Size Range | 10 AWG |
| FV Conductor Copper Str Size Range | 10 AWG - 2 AWG |
| FV Product Family | Grounding and Bonding Connectors>Copper Mechanical Grounding Connectors>Cable(s) to Ground Rod/Pipe/Tube (GAR/GD/GK)>Acorn Clamps (GRC/GRL) |
| FV Standards Industry Standards Met | UL467 |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Hardware Type | Silicon Bronze |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | (1) Hex Head Bolt |
| InvoiceDescription | 1/2 IN GRD ROD CLAMP;1/2 GROUND ROD CLAMP |
| Item Number | 23094 |
| Long Description | GROUND ROD CLAMP, HIGH-STRENGTH CAST COPPER ALLOY MATERIAL; 0.63 INCH LENGTH X 0.89 INCH WIDTH X 2 INCH HEIGHT SIZE; COPPER CABLE TO COPPER ROD, DIRECT BURIAL USED ON; (1) HEX HEAD BOLT INSTALLATION; UL 467, CSA APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper Alloy;High-Strength Cast Copper Alloy |
| Material Hardware | Silicon Bronze |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | GRC |
| Noun | * |
| Pallet Quantity | 13500 |
| Plated | N |
| Plating Type | Unplated |
| Product Description | 1/2 IN GRD ROD CLAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | GRC12, Mechanical Ground Rod Clamp, Cable to Rod |
| Product Type | Mechanical |
| ProductLine | BUR |
| Rod Size | 1/2 Inch |
| Size | 0.63 Inch Length x 0.89 Inch Width x 2 Inch Height |
| Special Features | Features: High Copper Alloy Ground Connector For Joining A Range Of Cable To Copper Clad, Galvanized Steel, And Stainless Steel Ground Rods, Slips Over End Of Rod, One-Wrench Installation, UL467 Listed For Direct Burial In Earth And Concrete, Ground Rod Size: 1/2 IN, Stud/bolt Size: 3/8 IN, Width: 0.89 IN, Length: 0.63 IN, Height: 2 IN |
| Standard | UL467 |
| Standards Industry Standards Met | UL467 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | GRC, High Strength |
| UL Listed | Yes |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181023094 |
| Used On | Copper Cable to Copper Rod, Direct Burial |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |