| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | KA26U |
| Additional Information | RoHS Compliant; Installation Torque 120 Inch-Pound; Temperature Rating 90 Deg C |
| Application | For Aluminum And Copper Conductors |
| Approval | UL 468A/B, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | KA26U |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification UL Listed Direct Burial | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper/Aluminum |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Aluminum Universal Terminal, 1 Hole, 6-2/0 AWG (Str), 1/4"" Stud, 1 Screw, Al/Cu Rated, Tin Plated." |
| Description Short | "Aluminum Universal Terminal, 1 Hole, 6-2/0 AWG (Str), 1/4"" Stud, 1 Screw, Al/Cu Rated, Tin Plated" |
| Description Slang | 1 Cable to Flat |
| Dimension Bolt Hole Size Inch | 0.25 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | 1/4 |
| Dimension D Inch | 0.81 in |
| Dimension Height Fraction | 4/5 in |
| Dimension Height Inch | 0.80 in |
| Dimension Hole Size Inch | 0.27 in |
| Dimension Hole Size Mm | 7 mm |
| Dimension L Length Overall Mm | 37 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 1.47 in |
| Dimension N Inch | 0.45 in |
| Dimension Pad Width Inch | 0.64 in |
| Dimension Stud Size Inch | 1/4 |
| Dimension Width Fraction | 63/100 in |
| Dimension Width Inch | 0.63 in |
| Dimension Width Mm | 16 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Dual Rated Panelboard Lugs;Electro tin-plated for low contact resistance;High strength extruded aluminum alloy;Rated to 35kV |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Product Family | MECHANICAL |
| FV Standards Industry Standards Met | UL 486A-486B |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation Torque Recommended In Lb | 120 LBS/in |
| InvoiceDescription | 6STR-2/0STR DUAL RATED;2/0 ALCU 1H TERM LUG |
| Item Number | 37010 |
| Long Description | UNIVERSAL CONDUCTOR LUG, UNIVERSAL TYPE; ELECTRO-TIN PLATED ALUMINUM ALLOY MATERIAL; 1.47 INCH OVERALL LENGTH; 6 AWG STRANDED MIN. CONDUCTOR SIZE; 2/0 AWG STRANDED MAX. CONDUCTOR SIZE; COPPER/ALUMINUM CONDUCTOR MATERIAL; UL 468A/B, CSA APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum;Electro-Tin Plated Aluminum Alloy |
| Material Hardware | Aluminum | |
| Maximum Conductor Size | 2/0 AWG Stranded |
| Minimum Conductor Size | 6 AWG Stranded |
| Model | KA-U |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 1 |
| Number Of Conductors Ports Main Primary | 1 |
| Number Of Pad Holes | 1 |
| Overall Length | 1.47 Inch |
| Pad Size | 0.81 Inch Length x 0.64 Inch Width x 0.19 Inch Thickness |
| Product Description | 6STR-2/0STR DUAL RATED |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Mechanical connectors |
| ProductLine | BUR |
| Screw Type | Allen Head Bolt |
| Special Features | Features: These Dual-Rated One-Conductor Lugs Are Constructed From High Strength Aluminum Alloy And Electro Tin-Plated To Provide Low Contact Resistance, Stud/bolt Hole Size: 1/4 IN, Set Screw Type: Allen Key, Length: 1.47 IN, Installation Torque: 120 IN-LB, Width: 0.63 IN, Height: 0.8 IN, Dimension D: 0.81 IN, Dimension N: 0.47 IN, Dimension T: 0.19 IN |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stud Size | 1/4 Inch |
| Temperature Rating | 194 |
| Type | Bolted Lugs & Terminals;Universal |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181037010 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |