| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | KLU125 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Installation Torque 50 Lb-Inch; Strip Length 15/16 Inch; Bolt Size 3/8 Inch |
| Application | For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Bar |
| Approval | UL 467, UL (Canada and US) |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SCRULUG |
| Catalog Number | KLU125 |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | Yes |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Listed Direct Burial | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| CountryOfOrigin | IN |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Copper Terminal, Offset Tongue, 1 Hole, 2-1/0 AWG (Str), 1/4"" Stud, 1 Screw." |
| Description Short | "Copper Terminal, Offset Tongue, 1 Hole, 2-1/0 AWG (Str), 1/4"" Stud, 1 Screw" |
| Description Slang | Offset tongue mechanical lug |
| Dimension B Length Fraction | 5/8 in |
| Dimension B Length Inch | 0.61 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | 1/4 |
| Dimension Hole Size Inch | 0.26 in |
| Dimension Hole Size Mm | 7 mm |
| Dimension L Length Overall Mm | 50 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 1.98 in |
| Dimension N Inch | 0.42 in |
| Dimension Pad Width Inch | 0.62 |
| Dimension Screw Size Inch | 3/8 |
| Dimension Strip Length Inch | 15/16 |
| Dimension Stud Size Inch | 1/4 |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Compact design, easy to install;High conductivity copper alloy for long lasting reliable contact;Range-taking design reduces SKUs required in inventory;Slot Robertson screw, hex head, hex socket bolt require no special installation tools |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Product Family | MECHANICAL |
| FV Trade Name | SCRULUG |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Hardware Type | 3/8 UNF Slotted SetScrew |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation Torque Recommended In Lb | 50 |
| InvoiceDescription | 2-1/0 CU LUG B;1/0 COP 1H TERM LUG |
| Item Number | 35139 |
| Long Description | OFFSET CABLE LUG, SET SCREW TYPE; COPPER ALLOY MATERIAL; 1.99 INCH OVERALL LENGTH; 2 AWG STRANDED MIN. CONDUCTOR SIZE; 1/0 AWG STRANDED MAX. CONDUCTOR SIZE; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL 467, UL (CANADA AND US) APPROVAL; 1 CONDUCTOR(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper;Copper Alloy |
| Maximum Conductor Size | 1/0 AWG Stranded |
| Minimum Conductor Size | 2 AWG Stranded |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | Type KLU |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 1 |
| Number Of Pad Holes | 1 |
| Overall Length | 1.99 Inch |
| Pad Size | 0.63 Inch W x 0.11 Inch Thk |
| Pad Type | Offset |
| Pallet Quantity | 15750 |
| Physical Attribute Number Of Screws | 1 |
| Physical Attribute Screw Type | Slot |
| Plated | N | |
| Product Description | 2-1/0 CU LUG B |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Mechanical connectors |
| ProductLine | BUR |
| Screw Type | 3/8 UNF Slot |
| Special Features | Features: Convenient Range-Taking Design: One Conductor Accommodates Several Conductor Sizes, High Conductivity Copper Alloy: Long Lasting Reliable Contact, Compact Design: Easy To Use, Reduces Labor Time, Slot Robertson Screw, Hex Head/Hex Socket Bolt: No Special Installation Tools Required, Eliminates Over-Torquing/Potential Conductor Damage, High Copper Alloy Terminal With Offset Tongue For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Bar, Easy To Install With Screwdriver Or Wrench, Connector Is Reusable, Plain Copper Finish, For Copper Cable, Wire Strip Length: 15/16 IN, Stud/bolt Size: 3/8 IN, Set Screw Type: Slot Robertson, Stud/bolt Hole Size: 1/4 IN, Dimension N: 0.43 IN, Installation Torque: 50 IN-LB, Length: 1.99 IN, Width: 0.63 IN, Tongue Width : 0.62 IN, Dimension B: 0.63 IN, Dimension K: 0.26 IN, Dimension T: 0.11 IN |
| Standard | UL467 |
| Stud Size | 1/4 Inch |
| Type | Bolted Lugs & Terminals;Set Screw |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181035139 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |