| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | KS39 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Torque Rating 1000 Inch-Pound; Cross Flat 2.31 Inch |
| Application | For Direct Burial Cables |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SERVIT [R] |
| Catalog Number | KS39 |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Listed Direct Burial | Yes |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper/Copperweld |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | Copper Split Bolt, Cu: 4/0 AWG (Str)-750 kcmil (Run & Tap). |
| Description Short | Copper Split Bolt, Cu: 4/0 AWG (Str)-750 kcmil (Run & Tap) |
| Dimension B Length Inch | 1.75 in |
| Dimension Cross Flats Inch | 2.31 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 84 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 3.51 |
| Dimension Width Inch | 1.94 in |
| Dimension Width Mm | 49 mm |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Compact, high-strength, copper alloy with free-running threads and easy to grip wrench flats;Highly resistant to cracking and corrosion;UL467 Listed for Direct Burial applications in earth or concrete |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Product Family | Power Connectors>Split Bolts>KS |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Split Bolt |
| Installation Torque Recommended In Lb | 1000 in |
| InvoiceDescription | SERVIT 4/0 STR - 750;750MCM SPLIT BOLT CONN |
| Item Number | 01475 |
| Long Description | MECHANICAL CONNECTOR, HIGH COPPER ALLOY MATERIAL; 4/0 AWG STRANDED (COPPER) MIN. RUN CONDUCTOR SIZE; 750 KCMIL (COPPER), (19) 5 AWG STRANDED (COPPERWELD) MAX. RUN CONDUCTOR SIZE; 4/0 AWG STRANDED (COPPER) MIN. TAP CONDUCTOR SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper;High Copper Alloy |
| Maximum Run Conductor Size | 750 KCMIL (Copper), (19) 5 AWG Stranded (Copperweld) |
| Maximum Tap Conductor Size | 750 KCMIL (Copper), (19) 5 AWG Stranded (Copperweld) |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Minimum Run Conductor Size | 4/0 AWG Stranded (Copper) |
| Minimum Tap Conductor Size | 4/0 AWG Stranded (Copper) |
| Model | KS |
| Noun | * |
| Pallet Quantity | 1 |
| Plated | N |
| Plating Type | Unplated |
| Product Description | SERVIT 4/0 STR - 750 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | KS39, Split Bolt Connector, Run/Tap: 4/0 AWG Str-750 kcmil |
| Product Type | Mechanical |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: Compact, High Strength, High Copper Alloy SERVIT Split-Bolt Has Free-Running Threads And Easy To Grip Wrench Flats, Highly Resistant To Season Cracking And Corrosion, The SERVIT Provides Maximum Pressure And Assures A Secure Connection On All Combinations Of Run And Tap Conductors, Installation Torque: 1000 IN-LB, Conductor Type: Run: Commercial Stranded And Solid Copper, Stranded Copperweld, Tap: Commercial Stranded And Solid Copper, Stranded Copperweld, Length: 3.29 IN, Width: 1.94 IN, Cross Flats: 2.31 IN |
| Standard | UL 486A;UL486B |
| Standards Industry Standards Met | UL 486A;UL486B |
| Standards RoHS Compliance Status | EX |
| Trade Name | SERVIT |
| Type | KS |
| UL Listed | Yes |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181001475 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |