| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | QA31B |
| Additional Information | RoHS Compatible; Installation Torque 325 Lb-Inch |
| Application | For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Bars |
| Approval | UL 468-A, UL 468-B |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | QIKLUG[TM] |
| Catalog Number | QA31B |
| Certification CSA Approved | No |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Copper Terminal, Heavy Duty, 1 Hole, 250-350 kcmil, 1/2"" Stud, 1 Screw." |
| Description Short | "Copper Terminal, Heavy Duty, 1 Hole, 250-350 kcmil, 1/2"" Stud, 1 Screw" |
| Description Slang | QIKLUG QA,QQA,Q2A |
| Dimension Bolt Size Fraction | 1/2 |
| Dimension D Inch | 1.38 in |
| Dimension Height Fraction | 1-11/16 |
| Dimension Height Inch | 1.69 in |
| Dimension Hole Size Fraction | 17/32 |
| Dimension Hole Size Inch | 0.53 in |
| Dimension Hole Size Mm | 13 mm |
| Dimension L Length Overall Mm | 59 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 2.31 in |
| Dimension N Inch | 0.69 in |
| Dimension Pad Width Inch | 1.19 in |
| Dimension Stud Size Inch | 1/2 |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Each element accommodates a wide range of cable;One-wrench installation;QIKLUG Terminals feature compact size, high copper alloy terminal for joining cables to equipment pads or bars |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Product Family | MECHANICAL |
| FV Trade Name | QIKLUG |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation Torque Recommended In Lb | 325 LBS/in |
| InvoiceDescription | 250-350 CU LUG 1BLT 1H;350 COP 1H TERM LUG |
| Item Number | 31532 |
| Long Description | CONDUCTOR TERMINAL LUG, SET SCREW TYPE; COPPER ALLOY MATERIAL; 2.31 INCH OVERALL LENGTH; 250 KCMIL STRANDED, 250 NAVY MIN. CONDUCTOR SIZE; 350 KCMIL STRANDED, 350 NAVY MAX. CONDUCTOR SIZE; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL 468-A, UL 468-B APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper;Copper Alloy |
| Maximum Conductor Size | 350 KCMIL Stranded, 350 Navy |
| Minimum Conductor Size | 250 KCMIL Stranded, 250 Navy |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | QA |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 1 |
| Number Of Pad Holes | 1 |
| Overall Length | 2.31 Inch |
| Pad Size | 1.38 Inch L x 1.19 Inch W x 0.31 Inch Thk |
| Pad Type | Equipment |
| Pallet Quantity | 2880 |
| Physical Attribute Number Of Screws | 1 |
| Physical Attribute Screw Type | Hexagonal Bolt |
| Plated | N |
| Plating Type | Unplated | |
| Product Description | 250-350 CU LUG 1BLT 1H |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Mechanical connectors |
| ProductLine | BUR |
| Screw Type | Stud Hex Nut |
| Special Features | Features: Type QA Heavy Duty, Compact, High Copper Alloy Terminal For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Bar, Fast One Wrench Installation, Dimension K: 17/32 IN, Number Of Clamping Elements: 1, Dimension D: 1-3/8 IN, Dimension N: 11/16 IN, Dimension T: 5/16 IN, Stud/bolt Hole Size: 1/2 IN, Tongue Width: 1-3/16 IN, Conductor Type: Run: Commercial Stranded Copper, Navy Copper, Length: 2-11/36 IN, Installation Torque: 325 IN-LB, Height: 1-11/16 IN |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stud Size | 1/2 Inch |
| Temperature Rating | 194 |
| Type | Bolted Lugs & Terminals;Set Screw |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC | 78181031532 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |