| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | T1010 |
| Additional Information | RoHS Compatible; Dimension 0.83 Inch L x 0.38 Inch W; Material Electrolytic Tin Plated Copper; Wire Strip Length 11/32 Inch; Maximum Insulation Diameter 0.12 Inch |
| Application | For Control Wiring And Other Standard Duty Applications |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HYLUG[TM] |
| Catalog Number | T1010 |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64110 |
| Commodity Description | Small Terminals & Connectors |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 596 |
| Description Long | Copper Compression Terminal, Ring Tongue, 12-10 AWG, #8-#10 Stud, Long Barrel, Tin Plated. |
| Description Marketing Copy | T1010. |
| Description Short | Uninsulated Ring Terminal For 12 - 10 AWG |
| Dimension B Length Fraction | 17/50 in |
| Dimension B Length Inch | 0.34 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | #8 - #10 |
| Dimension Diameter Max Size Inch | 0.12 in |
| Dimension Hole Size Fraction | 1/5 |
| Dimension Hole Size Inch | 0.2 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 21 |
| Dimension Length Overall Inch | 0.82 |
| Dimension Pad Width Inch | 0.38 in |
| Dimension Strip Length Inch | 9/32 in |
| Dimension Stud Size Inch | #8 - #10 |
| Dimension Z Inch | 0.29 in |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Constructed of pure electrolytic copper for maximum conductivity, low resistance and ductility for excellent crimp forming properties;Long brazed seam barrel and deep V groove inner serrations provide optimal conductity, reliability and holding power after crimping;Wire range is clearly marked on terminal for easy identification;Long neck terminal permits easy bending and stacking of several terminals on a common stud |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Dimension Bolt Size Fraction | #8 - #10 |
| FV Industry Standard S | UL467 |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| FV Standards Industry Standards Met | UL486 |
| FV Trade Name | HYLUG |
| Families | 596 |
| Family Description | Small Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Type | Standard |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| InvoiceDescription | RING- 12- 10 AWG-UNIN,Stud Hole:0.20 IN;16-10 RING LUG |
| Item Number | 72208 |
| Listings | UL, CSA |
| Long Description | RING TONGUE COMPRESSION TERMINAL, LONG BRAZED SEAM BARREL, STANDARD NECK TYPE; 12 AWG MIN. CONDUCTOR SIZE; 10 AWG MAX. CONDUCTOR SIZE; UL, CSA APPROVAL; #8 TO #10 STUD SIZE; NON-INSULATED INSULATION TYPE; HYLUG[TM] BRAND; ROHS COMPATIBLE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Carbon Steel |
| Maximum Conductor Size | 10 AWG |
| Minimum Conductor Size | 12 AWG |
| Minimum Pack Quantity | 50 |
| Model | T |
| Noun | * |
| Pallet Quantity | 99999 |
| Physical Attribute Tongue Type | Ring | |
| Product Description | RING- 12- 10 AWG-UNIN,Stud Hole:0.20 IN |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cable or wire lugs |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: The Type T Uninsulated Terminals Are Constructed Of Pure Electrolytic Copper, Designed With A Long Brazed Seam Barrel, Standard Neck, Deep V Groove Inner Serrations And Electro-Tin Plated, The Terminals Are Ideal For Control Wiring And Other Standard Duty Applications, The Ring Tongue Provides A Secure Termination Under The Screw Head That Cannot Be Removed Without The Complete Removal Of The Screw, Two Or More Terminals Can Easily Be Stacked On A Common Stud, Constructed Of Pure Electrolytic Copper: Provides Maximum Conductivity, Low Resistance And Ductility For Excellent Crimp Forming Properties, Long Brazed Seam Barrel And Deep V Groove Inner Serrations: Provides Optimum Conductivity Reliability And Holding Power After Crimping, Electro-Tin Plated: Provides Durable Long-Lasting Corrosion Resistance, Wire Range Is Clearly Marked On Terminal: Provides Easy Identification, Inspection Hole: Provides An Easy Visual Check Of Wire Insertion, Long Neck Terminal: Permits Easy Bending And Stacking Of Several Terminals On A Common Stud, Tape Mounted Catalog Number: YAD10-10M, Bulk Catalog Number: YAD10-10, Wire Strip Length: 11/32 IN, Wire Insulation Grip: No, Finish: Electro-Tin Plated, Installation Tool: Non-Ratchet: Y10D, Y10-22 Tool, Ratchet: Y8MRB-1, MR20, MR8G98 Tool |
| Standard | UL467 |
| Stud Size | #8 to #10 |
| Type | Ring Tongue;Long Brazed Seam Barrel, Standard Neck |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC | 78181072208 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |