| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YA2C2TC38 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Cable Entry Type Chamfered, Beveled Entry; Wire Strip Length 1-5/16 Inch; Temperature Rating 90 Deg C; Less Inspection Window |
| Application | Wire Termination |
| Approval | UL, CSA |
| Barrel Length | 1.25 Inch |
| Barrel Type | Long, Straight |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HYLUG , HYDENT |
| Catalog Number | YA2C2TC38 |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Brown |
| Color Code | Brown |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 2 AWG Stranded (Code), 60 (Navy) |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | 2 AWG CU, Two Hole, 3/8 Stud Size, 1 Hole Spacing, Long Barrel Internal Chamfer, Tin Plated, UL/CSA, 90C, Up to 35kV, Brown Color Code, 10 Die Index. |
| Description Short | 2 AWG, CU, 2 Hole, 3/8 Stud, 1 IN Spacing, Long Barrel |
| Description Slang | TERM CODE LG BBL TN TEL |
| Die Index | 10 |
| Dimension B Length Inch | 1.25 in |
| Dimension Bolt Hole Size Inch | 0.39 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | 3/8 |
| Dimension Bolt Size Inch | 0.38 |
| Dimension D Inch | 1.84 in |
| Dimension Hole Size Fraction | 3/8 |
| Dimension Hole Size Inch | 0.41 |
| Dimension Hole Size Mm | 10.4 mm |
| Dimension L Length Overall Mm | 87 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 3.42 in |
| Dimension N Inch | 0.41 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.42 in |
| Dimension Pad Width Inch | 0.60 in |
| Dimension Strip Length Inch | 1-5/16 |
| Dimension Stud Size Fraction | 3/8 |
| Dimension Stud Size Inch | 3/8 |
| Dimension Z Inch | 0.43 in |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Barrel designed with internal chamfer at wire entry for smooth insertion of wire, preventing possible damage of the strands;Long barrel length allows for an increased number of crimps increasing the mechanical strength of the connection;Electro-tin plated unless otherwise specified to reduce galvanic corrosion (bimetallic) and resist corrosive elements;Connectors are clearly marked with stamping and barrel color coding;2-Hole design prevents rotation |
| FV BuyAmericanCompliant | No | |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered |
| Feature Barrel Type | Long |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HYLUG-2STR-(2)3/8STUD;2AWG COP 2H LUG |
| Item Number | 50351 |
| Long Description | COMPRESSION TERMINAL, ELECTRO TIN PLATED COPPER MATERIAL; BROWN COLOR; 3.42 INCH OVERALL LENGTH; 1.25 INCH BARREL LENGTH; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 35 KILOVOLT VOLTAGE RATING; 2 AWG STRANDED (CODE), 60 (NAVY) CONDUCTOR SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | COPPER;Electro Tin Plated Copper |
| Model | YA-2TC |
| Noun | * |
| Number Of Pad Holes | 2 |
| Overall Length | 3.42 Inch |
| Pad Hole Spacing | 1 Inch |
| Pad Size | 0.6 Inch Width x 0.11 Inch Thickness |
| Product Description | HYLUG-2STR-(2)3/8STUD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cable or wire lugs |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: UL Listed 90 DEG C, 600 V - 35 KV, 45 DEG And 90 DEG Angles Are Available, Tongue Angle: Straight, Wire Strip Length: 1-5/16 IN, Temperature Rating: 90 DEG C, Finish: Electro-Tin Plated, Die Index: 10, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: MD6, OUR840, MD7-34R Tool, W2CVT, W2CRT, X2CRT Die, (2), Hydraulic: BCT500HS, Y500CTHS Tool, W2CVT, W2CRT, X2CRT Die, (2), Y35, Y39, Y750, PAT750 Tool, U2CRT Die, (2), Y46 Tool, U2CRT Die With PUADP-1 Adapter, (2), Color Code: Brown, Conductor Type: Commercial Stranded Copper, Dieless Tools (number Of Crimps): Y644HS Tool, (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V, MY29-3, MY29-11, MRC840 Tool, (2), Y1MRTC Tool, (4) |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stud Size | 3/8 Inch |
| Type | Long Barrel, Tin Plated |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC | 78181050351 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 35 Kilovolt |