| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YA31L |
| Additional Information | RoHS Compliant; Cable Entry Type Chamfered, Beveled Entry; Wire Strip Length 1-1/8 Inch; Temperature Rating 90 Deg C; With Inspection Window |
| Application | Wire Termination |
| Approval | UL, CSA |
| Barrel Length | 1.06 Inch |
| Barrel Type | Standard, Straight, Non-Insulated |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HYLUG , HYDENT |
| Catalog Number | YA31L |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Red |
| Color Code | Red |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 350 KCMIL Stranded (Code), 350 (Navy) |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | 350 kcmil CU, One Hole, 1/2 Stud Size, Standard Barrel, Inspection Window, Internal Chamfer, Tin Plated, UL/CSA 90 Up to 35kV, RED Color Code, 18 or 324 Die Index. |
| Description Short | 350 kcmil, CU, 1 Hole, 1/2 Stud, Standard Barrel, Inspection Window |
| Description Slang | CU TERM CODE STD BBL TN |
| Die Index | 18 |
| Dimension B Length Fraction | 1-1/16 in |
| Dimension B Length Inch | 1.06 in |
| Dimension Bolt Hole Size Inch | 0.52 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | 1/2 |
| Dimension Bolt Size Inch | 0.5 |
| Dimension D Inch | 1.08 in |
| Dimension Hole Size Mm | 13 mm |
| Dimension L Length Overall Mm | 70 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 2.75 in |
| Dimension N Inch | 0.53 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.88 in |
| Dimension Pad Width Inch | 1.29 in |
| Dimension Strip Length Inch | 1-1/8 |
| Dimension Stud Size Fraction | 1/2 |
| Dimension Stud Size Inch | 1/2 |
| Dimension Z Inch | 0.55 in |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Barrel designed with internal chamfer at wire entry for smooth insertion of wire, preventing possible damage of the strands;Standard barrel length is recommended for installations with limited space availability;Electro-tin plated unless otherwise specified to reduce galvanic corrosion (bimetallic) and resist corrosive elements;Connectors are clearly marked with stamping and barrel color coding |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) | |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered;Skived |
| Feature Barrel Type | Standard |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 350 CU 1-HOLE SHORT 1/2;350MCM COP 1H LUG |
| Item Number | 50535 |
| Long Description | COMPRESSION TERMINAL, ELECTRO TIN PLATED COPPER MATERIAL; RED COLOR; 2.75 INCH OVERALL LENGTH; 1.06 INCH BARREL LENGTH; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 35 KILOVOLT VOLTAGE RATING; 350 KCMIL STRANDED (CODE), 350 (NAVY) CONDUCTOR SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | COPPER;Electro Tin Plated Copper |
| Model | YA-L |
| Noun | * |
| Number Of Pad Holes | 1 |
| Overall Length | 2.75 Inch |
| Pad Size | 1.29 Inch Width x 0.18 Inch Thickness |
| Product Description | 350 CU 1-HOLE SHORT 1/2 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cable or wire lugs |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: UL Listed 90 DEG C, 600 V - 35 KV, 45 DEG And 90 DEG Angles Are Available, Finish: Electro-Tin Plated, Die Index: 18, Tongue Angle: Straight, Temperature Rating: 90 DEG C, Wire Strip Length: 1-3/16 IN, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: MD6, OUR840, MD7-34R Tool, W31VT Die, (2), Hydraulic: BCT500HS, Y500CTHS Tool, W31VT, W31RT Die, (2), Y35, Y39, Y750, PAT750 Tool, U31RT, U29ART Die, (2), Y46 Tool, U31RT, U29ART Die With PUADP-1 Adapter, (2), Color Code: Red, Dieless Tools (number Of Crimps): Y644HS Tool, (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V Tool, (2), Conductor Type: Commercial Stranded Copper |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stud Size | 1/2 Inch |
| Type | Standard Barrel, Tin Plated |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC | 78181050535 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 35 Kilovolt |