| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YA3CN |
| Additional Information | RoHS Compatible; Temperature Rating 90 Deg C; Wire Strip Length 1-5/16 Inch; Cable Entry Type Beveled Entry, Chamfered |
| Application | Wire Termination |
| Approval | UL, CSA |
| Barrel Length | 1.25 Inch |
| Barrel Type | Long, Standard, Straight |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HYLUG[TM] |
| Catalog Number | YA3CN |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Color | White |
| Color Code | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 2 AWG Solid, 3 AWG Stranded (Code) |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | 3 AWG CU, One Hole, 1/2 Stud Size, Long Barrel, Internal Chamfer, Tin Plated, UL/CSA, 90C, Up to 35kV,WHITE Color Code, 9 Die Index. |
| Description Short | 3 AWG, CU, 1 Hole, 1/2 Stud, Long Barrel |
| Description Slang | TERM CODE LG BBL TN |
| Die Index | 9 |
| Dimension B Length Inch | 1.25 in |
| Dimension Bolt Hole Size Inch | 0.52 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | 1/2 |
| Dimension Bolt Size Inch | 0.5 |
| Dimension D Inch | 1.27 in |
| Dimension Hole Size Fraction | 1/2 |
| Dimension Hole Size Inch | 0.56 |
| Dimension Hole Size Mm | 14 mm |
| Dimension L Length Overall Mm | 73 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 2.86 in |
| Dimension N Inch | 0.63 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.38 in |
| Dimension Pad Width Inch | 0.83 in |
| Dimension Strip Length Inch | 1-5/16 |
| Dimension Stud Size Fraction | 1/2 |
| Dimension Stud Size Inch | 1/2 |
| Dimension Z Inch | 0.64 in |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Barrel designed with internal chamfer at wire entry for smooth insertion of wire, preventing possible damage of the strands;Long barrel length allows for an increased number of crimps increasing the mechanical strength of the connection;Electro-tin plated unless otherwise specified to reduce galvanic corrosion (bimetallic) and resist corrosive elements;Connectors are clearly marked with stamping and barrel color |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Conductor Copper Solid Size Range | 2 AWG | |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered |
| Feature Barrel Type | Long |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 3 STR CU 1-HOLE LONG 1/2;3 STR CU 1HL LONG 1/2 LUG |
| Item Number | 01963 |
| Long Description | COMPRESSION TERMINAL, ELECTRO-TIN PLATED COPPER MATERIAL; WHITE COLOR; 2.86 INCH OVERALL LENGTH; 1.25 INCH BARREL LENGTH; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 600 V TO 35 KV VOLTAGE RATING; 2 AWG SOLID, 3 AWG STRANDED (CODE) CONDUCTOR SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | COPPER;Electro-Tin Plated Copper |
| Model | YA |
| Noun | * |
| Number Of Pad Holes | 1 |
| Overall Length | 2.86 Inch |
| Pad Size | 0.83 Inch W x 0.12 Inch Thk |
| Product Description | 3 STR CU 1-HOLE LONG 1/2 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cable or wire lugs |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: UL Listed 90 DEG C, 600 V - 35 KV, 45 DEG And 90 DEG Angles Are Available, Finish: Electro-Tin Plated, Temperature Rating: 90 DEG C, Die Index: 9, Tongue Angle: Straight, Wire Strip Length: 1-1/2 IN, Color Code: White, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: MD6, OUR840, MD7-34R Tool, W3CRT Die, (2), Hydraulic: BCT500HS, Y500CTHS Tool, W3CRT Die, (2), Y35, Y39, Y750, PAT750 Tool, U3CRT Die, (2), Y46 Tool, U3CRT Die With PUADP-1 Adapter, (2), Dieless Tools (number Of Crimps): Y644HS Tool, (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V, MY29-3, MY29-11 Tool, (2), Conductor Type: Solid Copper |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stud Size | 1/2 Inch |
| Type | Long Barrel, Tin Plated |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC | 78181001963 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 600 V to 35 kV |