| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YAV25L3BOX |
| Application | Industrials, Hospitals, Utilities, Marine, Computer |
| Application For Use On | Copper Commercial (Code) Cable, Table AN Aircraft Cable, Extra Flexible Conductors |
| Base Price | 0.0000 |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | "Copper Compression Lug, Heavy Duty, Ring Tongue, 1 Hole w/ Inspection Hole, AN-1/0 Flex, 1/2"" Stud, Short Barrel, Tin Plated." |
| Description Marketing Copy | YAV25L3BOX. |
| Description Short | "Copper Compression Lug, Heavy Duty, Ring Tongue, 1 Hole w/ Inspection Hole, AN-1/0 Flex, 1/2"" Stud, Short Barrel, Tin Plated" |
| Die Index | 43 |
| Dimension B Length Fraction | 11/16 in |
| Dimension B Length Inch | 0.66 in |
| Dimension Bolt Hole Size Inch | 0.52 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | 1/2 |
| Dimension D Inch | 0.90 in |
| Dimension Hole Size Mm | 13 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 2.09 in |
| Dimension N Inch | 0.44 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.56 in |
| Dimension Pad Width Inch | 0.88 in |
| Dimension Strip Length Inch | 11/16 in |
| Dimension Stud Size Inch | 1/2 |
| Dimension Z Inch | 0.46 in |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Manufactured from seamless pure electrolytic copper tubing to provide maximum conductivity, low resistance and excellent ductility for crimping;Seamless tubular crimp barrel design - No seams to split resulting in a very high quality electrical connection, also can be used on solid conductor;Double thick tongue structurally a very strong terminal tongue;Produced from tubular copper, extra copper material assures the compression connector will operate cooler than the conductors it connects;Internally bevelled barrel for easy cable entry, especially for flexible conductors;Inspection hole provides easy visual check for proper conductor insertion;Electro-tin plated for a long lasting durable corrosion resistance |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Conductor Copper Str Size Range | 1/0 AWG |
| FV Dimension Bolt Hole Size Inch | 0.52 in |
| FV Dimension Bolt Size Fraction | 1/2 |
| FV Industry Standard S | UL467;Military Specified (Mil-Spec) |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| FV Standards Industry Standards Met | UL486 | |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered;Skived |
| Feature Barrel Type | Standard |
| InvoiceDescription | 1/0 HVYDTY RING 1/2 STUD;1/0AWG RING LUG |
| Material | Copper |
| Product Description | 1/0 HVYDTY RING 1/2 STUD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cable or wire lugs |
| ProductLine | BUR |
| Standard | UL467;Military Specified (Mil-Spec) |
| Type | Ring Tongue |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC | 78181054005 |