| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YAV4CLTC38FX |
| Additional Information | RoHS Compatible; Includes Inspection Window; Temperature Rating 90 Deg C; Wire Strip Length 1/2 Inch; Cable Entry Type Beveled Entry, Chamfered |
| Application | Wire Termination |
| Approval | UL, CSA |
| Barrel Length | 0.5 Inch |
| Barrel Type | Short, Standard, Straight |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HYLUG[TM] |
| Catalog Number | YAV4CLTC38FX |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Gray |
| Color Code | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 91/24 to 105/24 Diesel Locomotive Cable, 4 AWG Class G/H/I (Weld), 4 AWG Solid/Stranded |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | 4 Flex G,H,I,K,M,DLO, 4 AWG CU, One Hole, 3/8 Stud Size, Standard Barrel, Inspection Window Internal Chamfer, Tin Plated, UL/CSA, 90C, Up to 35kV, Gray Color Code, 8 or 346 Die Index. |
| Description Short | 4 Flex G,H,I,K,M,DLO, 4 AWG, CU, 1 Hole, 3/8 Stud, Standard Barrel, Inspection WIndow |
| Description Slang | TERM FX STD BBL TN TEL |
| Die Index | 8 |
| Dimension B Length Fraction | 1/2 in |
| Dimension B Length Inch | 0.50 in |
| Dimension Bolt Hole Size Inch | 0.39 in |
| Dimension Bolt Size Fraction | 3/8 |
| Dimension Bolt Size Inch | 0.38 |
| Dimension D Inch | 0.83 in |
| Dimension Hole Size Fraction | 3/8 |
| Dimension Hole Size Inch | 0.41 |
| Dimension Hole Size Mm | 10.4 mm |
| Dimension L Length Overall Mm | 42 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 1.67 in |
| Dimension N Inch | 0.41 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.38 in |
| Dimension Pad Width Inch | 0.58 in |
| Dimension Strip Length Inch | 1/2 |
| Dimension Stud Size Fraction | 3/8 |
| Dimension Stud Size Inch | 3/8 |
| Dimension Z Inch | 0.42 in |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Electro-tin plated unless otherwise specified to reduce galvanic corrosion (bimetallic) and resist corrosive elements;Connectors are clearly marked with stamping and barrel color coding;For applications greater than 2000 Volts consult cable manufacturer for voltage stress relief instructions | |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered |
| Feature Barrel Type | Standard |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4FLEX 3/8STUD;1 HOLE TERM LUG |
| Item Number | 02262 |
| Long Description | COMPRESSION TERMINAL, ELECTRO-TIN PLATED COPPER MATERIAL; GRAY COLOR; 1.67 INCH OVERALL LENGTH; 0.5 INCH BARREL LENGTH; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 600 V TO 35 KV VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | COPPER;Electro-Tin Plated Copper |
| Model | YA-L-FX |
| Noun | * |
| Number Of Pad Holes | 1 |
| Overall Length | 1.67 Inch |
| Pad Size | 0.58 Inch W x 0.08 Inch Thk |
| Product Description | 4FLEX 3/8STUD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cable or wire lugs |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: UL Listed 90 DEG C, 600 V - 35 KV, 45 DEG And 90 DEG Angles Are Available, Finish: Electro-Tin Plated, Temperature Rating: 90 DEG C, Wire Strip Length: 1/2 IN, Die Index: 8, Tongue Angle: Straight, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: MD6, OUR840, MD7-34R Tool, W4CVT, W4CRT, X4CRT Die, (1), Hydraulic: BCT500HS, Y500CTHS Tool, W4CVT, W4CRT, X4CRT Die, (1), Y35, Y39, Y750, PAT750 Tool, U4CRT Die, (1), Y46 Tool, U4CRT Die With PUADP-1 Adapter, (1), Color Code: Gray, Dieless Tools (number Of Crimps): Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V, MY29-11 Tool, (1), Y1MRTC Tool, (2), Conductor Type: Commercial Stranded Copper, Flexible Copper |
| Standard | UL 486A-486B |
| Stud Size | 3/8 Inch |
| Type | Standard Barrel, Tin Plated |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC | 78181002262 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 600 V to 35 kV |