| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YAZV282NTCFX |
| Additional Information | RoHS Compatible; Includes Inspection Window; Temperature Rating 90 Deg C; Wire Strip Length 1-11/16 Inch |
| Application | Wire Termination |
| Approval | UL, CSA |
| Barrel Length | 1.62 Inch |
| Barrel Type | Long, Skived, Straight |
| Base Price | 0.0000 |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Brand Name | HYLUG[TM] |
| Catalog Number | YAZV282NTCFX |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification ETL | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Purple |
| Color Code | Purple |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 550/24 Diesel Locomotive Cable, 4/0 AWG (Weld Flex), 4/0 AWG Stranded |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | 4/0 Flex G,H,I,K,M,DLO, 4/0 AWG CU, Two Hole, 1/2 Stud Size, 1-3/4 Hole Spacing, Long Barrel, Inspection Window, Internal Chamfer, Tin Plated, UL/CSA, 90C, Up to 35kV, Purple Color Code, 15 Die Index. |
| Description Short | 4/0 Flex G,H,I,K,M,DLO, 4/0 AWG, CU, 2 Hole, 1/2 Stud, 1-3/4 IN Spacing, Long Barrel, Inspection Window |
| Description Slang | TERM FLX LG BBL SKV TEL |
| Die Index | 15 |
| Dimension Bolt Size Fraction | 1/2 |
| Dimension Bolt Size Inch | 0.5 |
| Dimension Hole Size Fraction | 1/2 |
| Dimension Hole Size Inch | 0.56 |
| Dimension Hole Size Mm | 14 mm |
| Dimension Stud Size Fraction | 1/2 |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Barrel is designed with an internal chamfer at the wire entry to ensure smooth insertion of the wire, preventing possible damaging of the strands;Electro-tin plated unless otherwise specified to reduce galvanic corrosion (bimetallic) and resist corrosive elements;Connectors are clearly marked with stamping and barrel color coding |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Conductor Copper Flex G Size Range | 4/0 AWG |
| FV Conductor Copper Str Size Range | 4/0 AWG |
| FV Dimension Hole Size Inch | 0.56 |
| FV Physical Attribute Tongue Angle | Straight |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| FV Trade Name | HYLUG |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Hole Spacing | 1.75 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | CU HYLUG 4/0STR 2HOLE TEL FLEX;4/0AWG 2H LNG LUG |
| Item Number | 16596 |
| Long Description | COMPRESSION CABLE LUG, ELECTRO-TIN PLATED COPPER MATERIAL; PURPLE COLOR; 4.93 INCH OVERALL LENGTH; 1.62 INCH BARREL LENGTH; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 600 V TO 35 KV VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | COPPER;Electro-Tin Plated Copper |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | YAZ-FX |
| Noun | * |
| Number Of Pad Holes | 2 |
| Overall Length | 4.93 Inch |
| Pad Hole Spacing | 1-3/4 Inch |
| Pad Size | 1.14 Inch W x 0.15 Inch Thk |
| Pallet Quantity | 6000 |
| Physical Attribute Tongue Angle | Straight |
| Product Description | CU HYLUG 4/0STR 2HOLE TEL FLEX |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | "YAZV282NTCFX, Cu Compression, 2-Hole, 1/2"" Stud, 1-3/4"" Spacing, Long Barrel, 4/0 Flex G, H, I, K, M, DLO, 4/0 AWG" |
| Product Type | TERMINAL |
| ProductLine | BUR |
| Special Features | Features: UL Listed 90 DEG C, 600 V - 35 KV, 45 DEG And 90 DEG Angles Are Available, With Inspection Window, Wire Strip Length: 1-11/16 IN, Tongue Angle: Straight, Temperature Rating: 90 DEG C, Finish: Electro-Tin Plated, Die Index: 15, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: MD6, OUR840, MD7-34R Tool, W28VT, W28RT Die, (4), X28RT Die, (6), Hydraulic: BCT500HS, Y500CTHS Tool, W28VT, W28RT Die, (4), X28RT Die, (6), Y35, Y39, Y750, PAT750 Tool, U28RT Die, (2), Y46 Tool, U28RT Die With PUADP-1 Adapter, (2), Color Code: Purple, Conductor Type: Flexible, Dieless Tools (number Of Crimps): Y644HS Tool, (1), Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V, MY29-11 Tool, (2) |
| Standard | UL 486A-486B |
| Standards RoHS Compliance Status | CM | |
| Stud Size | 1/2 Inch |
| Type | Long Barrel, Skive |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC | 78181016596 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 600 V to 35 kV |