| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YS3CLBOX |
| Additional Information | ROHS COMPATIBLE; WIRE STRIP LENGTH 15/16 INCH; DIE INDEX 9; APPLICATION LIMITED SPACE |
| Application | Wire Splice |
| Approval | UL 468A/468B, CSA |
| Barrel Type | Standard with Chamfered End |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | Electro Tin Plated Copper |
| Brand Name | HYLINK[TM] |
| Catalog Number | YS3CLBOX |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color Code | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64120 |
| Commodity Description | Large Terminals & Connectors |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 3 AWG Stranded, 2 AWG Solid |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | 3 AWG CU, Standard Barrel, Internal Chamfer, Tin Plated, UL/CSA, 90C, Up to 35kV, WHITE Color Code, 9 Die Index. |
| Description Short | 3 AWG, CU, Standard Barrel SPLICE |
| Description Slang | SPLICE CODE STD BBL |
| Die Index | 9 |
| Dimension B Length Fraction | 7/8 in |
| Dimension B Length Inch | 0.88 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 52 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 2.05 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.38 in |
| Dimension Strip Length Inch | 15/16 |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Copper seamless barrel with center stop indentations to indicate when wire is fully inserted into each side of the barrel;Electro-tin plated unless otherwise specified to reduce galvanic corrosion (bimetallic) and resist corrosive elements;Connectors clearly marked with color coding |
| FV BuyAmericanCompliant | No |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Industry Standard S | UL 486A-486B |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered |
| Feature Barrel Type | Standard |
| Finish | Tin-Plated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 3 STR. CU. BUTT SPLICE;3AWG BUTT SPLICE |
| Item Number | 55540 |
| Length | 2.05 Inch |
| Long Description | COMPRESSION SPLICE, BUTT TYPE; 2.05 INCH; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL 468A/468B, CSA APPROVAL; 600 VOLT TO 35 KILOVOLT VOLTAGE RATING; ELECTRO TIN PLATED COPPER BODY MATERIAL; 3 AWG STRANDED, 2 AWG SOLID CONDUCTOR SIZE; WHITE COLOR CODE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | COPPER |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | YS-L |
| Noun | * |
| Plated | Y |
| Plating Type | Tin - Electro Plated |
| Product Description | 3 STR. CU. BUTT SPLICE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | YS3CLBOX, Compression Splice, 3 AWG Cu, Standard Barrel |
| Product Type | SPLICE |
| ProductLine | BUR |
| Rating KVA | 35 kV | |
| Special Features | Features: Standard Barrel Length, Ideal For Limited Space Applications While Providing Ample Barrel Length For Proper Crimp, Four (4) Center Conductor Stops, Provides A Center Wire Stop For Proper Conductor Insertion, Conductor Type: Commercial Stranded Copper, Die Index: 9 Element A, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: Y1MRTC, Y2MR Tool, (2), Y35, Y39, Y750, Y46 Tool, U3CRT Die, (1), Color Code: White, Dieless Tools (number Of Crimps): Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V Tool, (1), Wire Strip Length: 15/16 IN |
| Standard | UL 486A-486B |
| Type | YS-L, Standard Barrel;Butt |
| UNSPSC | 39121449 |
| UPC | 78181055540 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 35 kV;600 Volt to 35 Kilovolt |