| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YS4C |
| Additional Information | RoHS Compliant; Wire Strip Length 1-3/16 Inch; Die Index 8/346; Temperature Rating 90 Deg C |
| Application | Wire Splice |
| Approval | UL, CSA |
| Barrel Type | Long with Bevelled Entry, Chamfered |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | Electro Tin Plated Copper |
| Brand Name | HYLINK |
| Catalog Number | YS4C |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color Code | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 64130 |
| Commodity Description | Splicing & Terminating Kits |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 4 AWG Stranded |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | 4 AWG CU, Long Barrel, Internal Chamfer, Tin Plated, UL/CSA, 90C, Up to 35kV, GRAY Color Code, 8 or 346 Die Index. |
| Description Short | 4 AWG, CU, Long Barrel SPLICE |
| Description Slang | SPLICE CODE LG BBL |
| Die Index | 8 |
| Dimension B Length Inch | 1.09 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 65 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 2.55 in |
| Dimension Strip Length Inch | 1-3/16 |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Copper seamless barrel with center stop indentations to indicate when wire is fully inserted into each side of the barrel;Electro-tin plated unless otherwise specified to reduce galvanic corrosion (bimetallic) and resist corrosive elements;Connectors clearly marked with color coding |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Industry Standard S | UL 486A-486B |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered |
| Feature Barrel Type | Long |
| Finish | Tin-Plated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | BUTT SPLICE LONG 4;4AWG COP BUTT SPLICE |
| Item Number | 50720 |
| Length | 2.55 Inch |
| Long Description | COMPRESSION SPLICE, BUTT WITH CENTER WIRE STOP TYPE; 2.55 INCH; 0.34 INCH OUTER DIAMETER; COPPER CONDUCTOR MATERIAL; UL, CSA APPROVAL; 35 KILOVOLT VOLTAGE RATING; ELECTRO TIN PLATED COPPER BODY MATERIAL; 4 AWG STRANDED CONDUCTOR SIZE; GRAY COLOR CODE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | COPPER |
| Minimum Pack Quantity | 1 |
| Model | YS |
| Noun | * |
| Outer Diameter | 0.34 Inch |
| Plated | Y |
| Plating Type | Tin - Electro Plated |
| Product Description | BUTT SPLICE LONG 4 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | YS4C, Cu Compression Splice, Long Barrel, 4 AWG |
| Product Type | SPLICE |
| ProductLine | BUR |
| Rating KVA | 35 kV |
| Related Links List | "Find Alternate Products" |
| Special Features | Features: UL Listed 90 DEG C, 600 Volts to 35 kV, Long Barrel Length: Ideal For 600 Volt Heavy Duty Applications, Also May Be Used At Higher Voltages Up To 35KV, Four (4) Center Conductor Stops: Provides A Center Wire Stop For Proper Conductor Insertion, High Pull Out Force: Provides Added Security For Much Greater Mechanical And Electrical Properties, Oil Stop: No, Dieless Tools (number Of Crimps): Y81KFT, Y81KFTMBH, PAT81KFT-18V Tool, (1), Color Code: Gray, Tapered End: No, Die Index: 8 Or 346, Tools, Die Set Catalog Number, And (number Of Crimps): Mechanical: Y1MRTC Tool, (4), Y2MR Tool, MD7-34R Tool, W4CVT Die, (2), MD6, OUR840 Tool, X4CRT Die, (2), Y35 , Y39, Y750 Tool, U4CRT Die, (2), Y46 Tool, U4CRT Die With PUADP-1 Adapter, (2), Wire Strip Length: 1-3/16 IN, Conductor Type: Commercial Stranded Copper |
| Standard | UL 486A-486B |
| Standards Industry Standards Met | UL 486A-486B | |
| Type | YS, Long Barrel;Butt with Center Wire Stop |
| UNSPSC | 39121449 |
| UPC | 78181050720 |
| Vendor Name | BURNDY PRODUCTS |
| Vendor Number | 781810 |
| Vendor Short Name | BUR |
| Voltage Rating | 35 kV;35 Kilovolt |