| Manufacturer Name | BURNDY (FCI BURNDY) |
| MfgPartNo | YSV9CL |
| Application | For Aircraft, Light Duty Industrial And General Purpose Applications |
| Base Price | 0.0000 |
| Certification CSA Approved | Yes |
| Certification CULus | No |
| Certification ETL | No |
| Certification UL Recognized | No |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 597 |
| Description Long | Uninsulated Splice For 9 AWG. |
| Description Marketing Copy | YSV9CL. |
| Description Short | Uninsulated Splice For 9 AWG |
| Die Index | 92 |
| Dimension B Length Fraction | 5/16 in |
| Dimension B Length Inch | 0.31 in |
| Dimension L Length Overall Mm | 19 mm |
| Dimension Length Overall Inch | 0.75 in |
| Dimension Outside Diameter Inch | 0.23 in |
| Dimension Strip Length Inch | 5/16 |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | Manufactured from seamless tubing;High quality design with no seams to split;Electrolytic copper provides maximum conductivity, low resistance and ductility for excellent crimp forming properties;Electro-tin plating provides durable long lasting resistance to corrosion;Positive center wire stops for proper dept of wire insertion;Marked with wire size providing easy wire size identification;HYLINK splice connectors feature inspection holes providing easy visual inspection of proper wire insertion |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| FV Product Family | COMPRESSION |
| FV Standards Industry Standards Met | UL486 |
| FV Trade Name | HYLINK |
| Families | 597 |
| Family Description | Large Terminals & Connectors |
| Feature Barrel Style | Chamfered;Shrouded |
| InvoiceDescription | 9 STR/SOL/FX BUTT SPLICE;9AWG BUTTSPLCE |
| Material | Copper |
| Minimum Pack Quantity | 200 |
| Plated | Y |
| Plating Type | Tin |
| Product Description | 9 STR/SOL/FX BUTT SPLICE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | YSV9CL, Uninsulated Splice For 9 AWG |
| Product Type | SPLICE |
| ProductLine | BUR |
| Standards Industry Standards Met | UL486 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Trade Name | HYLINK |
| Type | Splice |
| UL Listed | Yes |
| UNSPSC | 39121449 |
| UPC | 78181080574 |
| Voltage Maximum | 600 V |