| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | 15.5CAV1E |
| Additional Information | Applicable Standard IEEE/ANSI C37.46 |
| Amperage Rating | 1 A |
| Application | Utility - Substations, Utility Transmission and DistributionUtility |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 15.5CAV1E |
| Characteristics | E |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61200 |
| Commodity Description | Small Dimension Fuses |
| Connection | Ferrule end x ferrule end |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 1 Amp |
| DDCATEGORY | 281 |
| Diameter | 1.6 Inch |
| Dimensions | 12.8740 IN X 1.6260 IN X 1.6260 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 281 |
| Family Description | Small Dimension Fuses |
| Fuse Class | Class back-up |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 80 kAIC |
| Interrupting Rating | 80 Kiloamp |
| InvoiceDescription | "5.5KV 1A 12"" FUSE";15.5KV 1A 12 FUSE |
| Item Number | 83109 |
| Length | 12.9 Inch |
| Long Description | FUSE, POTENTIAL, SMALL SERVICE TRANSFORMER TYPE; 12.9 INCH; 15.5 KILOVOLT VOLTAGE RATING; 1.6 INCH DIAMETER; 80 KILOAMP INTERRUPTING RATING; 1 AMP CURRENT RATING; BOLT-ON, FERRULE TERMINAL TYPE; E CHARACTERISTICS; APPLICABLE STANDARD IEEE/ANSI C37.46 |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 15.5CAV |
| Noun | * |
| Product Description | "5.5KV 1A 12"" FUSE" |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Medium voltage fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Response Time | 1E |
| Standard | IEC60282-1 ,IEC60282-1 ,IEC60282-1 ,IEC60282-1 |
| Terminal Type | Bolt-On, Ferrule |
| Type | Medium voltage auxiliary fuse;Potential, Small Service Transformer |
| UNSPSC | 39121626 |
| UPC | 05171283109 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 15.5 kV;15.5 Kilovolt |