| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | 160LET |
| Additional Information | RoHS Compliant; Mounting Type Stud; Power Loss 20 Watt; Application DC Common Bus, DC Drive, Power Converter/Rectifier, Reduced Voltage Starter |
| Amperage Rating | 160 A |
| Applicable Standard | BS88-4, IEC 60269-4 |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsElec Assemblies, Panels & EOEM - Panel BuildersInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlElec Assemblies, Panels & EOEM - Elec Assemblies/Panels/EOEMs - AftermarketElec Assemblies, Panels & EOEM - Control Panels for MachinesElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies and EOEMs - Other |
| Approval | UL, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 160LET |
| Characteristics | High Speed |
| Class | Class aR |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61200 |
| Commodity Description | Small Dimension Fuses |
| Connection | Blade end x blade end |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 160 Amp |
| DDCATEGORY | 281 |
| Dimensions | 2.1654 IN X 0.7087 IN X 0.7087 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 281 |
| Family Description | Small Dimension Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 200;50 kA;kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (Symmetrical) |
| InvoiceDescription | 160AMP 240V AC BS88 FUSE;160A 240V AC BS88 FUSE;LOW VOLTAGE FUSE |
| Item Number | 83159 |
| Long Description | EUROPEAN STYLE FUSE, TYPE LET TYPE; 17.7 MILLIMETER DIAMETER X 55 MILLIMETER LENGTH SIZE; UL, CE APPROVAL; BS88-4, IEC 60269-4 APPLICABLE STANDARD; 280 VOLT AC/150 VOLT DC VOLTAGE RATING; 200 KILOAMP (SYMMETRICAL) INTERRUPTING RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Model | LET |
| Mounting | Stud |
| Noun | * |
| Product Description | 160AMP 240V AC BS88 FUSE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Size | 56.00 mm Length X 17.70 mm Width X 19.10 mm Height;17.7 Millimeter Diameter x 55 Millimeter Length |
| Special Features | Low Arc Voltage, Excellent Cycling Capacity, Excellent DC Performance, Power Loss 20 W, Interrupt Rating 200 kA (RMS Symmetrical) |
| Standard | IEC Rated ,UL Recognized ,IEC 60269-4 ,Designed and tested to BS88 part 4 ,IEC 60269-4 ,Designed and tested to BS88 part 4 ,UL Recognized ,IEC-Einstufung,RoHS Compliant,CE Marked,CE-Kennzeichnung,RoHS-konform |
| Terminal Type | Bolted Blade |
| Type | High speed british standard fuse;Type LET |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 05171283159 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 280 V;280 Volt AC/150 Volt DC |