| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | 6CIF21 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Material Ceramic; Mounting Type Bolt-On; Application Circuit Subject to Surge Current Such as those Caused by Motor, Transformer and Other Inductive Load |
| Amperage Rating | 6 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlElec Assemblies, Panels & EOEM - Elec Assemblies/Panels/EOEMs - AftermarketElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies and EOEMs - OtherElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsElec Assemblies, Panels & EOEM - Panel BuildersElec Assemblies, Panels & EOEM - Control Panels for Machines |
| Approval | CSA C22.2, CSA 1422-02, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 6CIF21 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61110 |
| Commodity Description | Renewable & Non-Renewable Fuses |
| Connection | Bolt-on |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 6 Amp |
| DDCATEGORY | 580 |
| Dimensions | 2.2047 IN X 0.5512 IN X 0.5512 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 580 |
| Family Description | Renewable & Non-Renewable Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (Symmetrical) |
| InvoiceDescription | 6A BRUSH FUSE CANADA;6A CERAMIC BDY FUSE |
| Item Number | 55099 |
| Long Description | CERAMIC BODY FUSE, HRCI-CA, LOW VOLTAGE TYPE; 0.54 INCH DIAMETER X 2.15 INCH LENGTH SIZE; CSA C22.2, CSA 1422-02, CE APPROVAL; 600 VOLT AC, 250 VOLT DC VOLTAGE RATING; 200 KILOAMP (SYMMETRICAL) INTERRUPTING RATING; 6 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Model | CIF21 |
| Noun | * |
| Product Description | 6A BRUSH FUSE CANADA |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Power fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Size | 0.54 Inch Diameter x 2.15 Inch Length |
| Standard | RoHS Compliant,RoHS-konform,Conforme a RoHS,RoHS-compliant,Zgodny z wymogami RoHS |
| Terminal Type | Offset Blade |
| Type | Low voltage british standard fuse;HRCI-CA, Low Voltage |
| UNSPSC | 39121627 |
| UPC | 05171255099 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 600 V;600 Volt AC, 250 Volt DC |